Sivu 1/1

Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 17 Kesä 2010 11:17
Kirjoittaja Jussi_R
Moi!

Perkinssin merivesipumpun stefa ja laakeri on tullut käyttöikänsä päähän ja ne tulee vaihtaa. Pumppu on kourassa ja parit räjäytyskuvat katsottu, mutta mutta...

Mikä on oikea hajotusjärjestys. Koneenpuolimmainen hahlo, joka pumppua pyörittää, pitäisi ilmeisesti ensin saada irti. Onko siinä kierre vai peräti vääränkätinen kierre.

Auttakaa veljeä hädässä!!!

Re: Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 17 Kesä 2010 20:57
Kirjoittaja ainur
Nyt menee ihan mutuksi, mutta jotkut pumput on kasattu ihan puristusliitoksilla.... 8} Jos mahd.,käy jostain koneistamosta tai vastaavasta paikasta kysymästä neuvoa :)
Edit. Oisko sokkaa ?

Re: Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 18 Kesä 2010 08:21
Kirjoittaja Jussi_R
Sain purettua pumpun eilen ja nyt se on kasattu ja paikallaan

Akselin koneenpuoli päässä oleva hahlo oli tosiaan puristamalla kiinni, lähti prässillä irti. Aika erikoista oli se, että laakeri on millikokoinen ja stefat tuumasia.

Jussi

Re: Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 18 Kesä 2010 08:40
Kirjoittaja ainur
Oliko kyseessä Jabscon pumppu ? Ja jos, mistä sait osat ?

Re: Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 18 Kesä 2010 10:18
Kirjoittaja Jussi_R
Moi!

Pumppu on Jabscon 3270-200 pumppu. Osat löytyi Kokkolalaiseta laakeriliikkeestä, peruskamaa. Stefoihin otin ruostumattomat sisukset.

Kävi vielä niin, että menin laakeriliikkeeseen kun laakeri oli vielä akselissa kiinni. Kaveri sitä mittoi ja sanoi, että laakeri on myös tuumakokoinen. Mutta mutta, akeli olikin sorvattu laakerin osalta millikokoon olisiko ollut tasan 15mm.

Aluksi luulinkin, että laakeri lähtee irti "kohti imprelleriä" mutta niikuin tuossa aikaisemmin jo todettiinkin oli engelsmanni tehnyt inhottavan kepposen. Tässä alku yrityksessä sain tuhottua muutaman ulosvetäjän. Sitten oikeaan suuntaan laakeri ja hahlo lähti ihan nätisti irti.

Jussi

Re: Perkins 4.108 merivesipumpun korjaus

Lähetetty: 18 Kesä 2010 12:23
Kirjoittaja ainur
Jep ja tack :) Ittellä sama pumppu, eikä vielä onkelmia....Mut hyvää tietoo jos... :-(