Vispilä pyörimään

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Avatar
nomakee
Viestit: 101
Liittynyt: 29 Elo 2009 10:22
Paikkakunta: Joensuu

Re: Vispilä pyörimään

Viesti Kirjoittaja nomakee » 25 Huhti 2010 23:30

Simon kirjoitti:Notikan ohje on aivan täydellinen ja nimenomaan koneen asentoa muutetaan eikä akselin. Tosin tuo tunti on aika lyhyt noinkin tärkeän toimenpiteen suorittamisesksi ;-) Toki onhan noissa homissa viivähtänyt pitkiäkin aikoja ja vähän tapauskohtaisestihan tuollaiset hoidellaan.
Voisi olettaa, että jos ja kun säätöön joutuu niin aikaa kuluu. Ensin kunhan saa niiden pulttien ja muttereiden väliin sopivaa "simmi" materiaalia ja sitten vielä nuo linjat täsmäämään. Kaipa se siitä sutviuttuu kun hintoihasa tulloo :-)
Tämähän voisi olla sen ... tai no eipä mennä taas liian hätäisiin johtopäätöksiin.
-Äkkinäisyys on onnemme, ilomme ja autuutemme-

pellamo
Viestit: 755
Liittynyt: 14 Touko 2009 21:12
Paikkakunta: surkia merikaapunni Oulu

Re: Vispilä pyörimään

Viesti Kirjoittaja pellamo » 25 Huhti 2010 23:40

Veteen vaan ja mittailut sitten.....
Tarkka suunnittelu "tappaa" luovuuden ja haaskaa värkkäilyaikaa..

MikkoA
Viestit: 83
Liittynyt: 12 Touko 2005 15:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vispilä pyörimään

Viesti Kirjoittaja MikkoA » 26 Huhti 2010 14:12

Osaakos joku sanoa, voiko tuollaisen samanlaisen (R&D) joustolaipan kanssa rihdata jotensakin kätevästi? Meillä kun ei saa potkuriakselia vedettyä yhtään sisemmäs, jotta homma onnistuisi Notikan kuvaamalla helpolla tavalla eli joustoa ei voi ottaa toimituksen ajaksi pois.

Avatar
ijp
Viestit: 292
Liittynyt: 02 Touko 2005 20:36
Paikkakunta: Siuntio

Re: Vispilä pyörimään

Viesti Kirjoittaja ijp » 26 Huhti 2010 15:57

MikkoA kirjoitti:Osaakos joku sanoa, voiko tuollaisen samanlaisen (R&D) joustolaipan kanssa rihdata jotensakin kätevästi? Meillä kun ei saa potkuriakselia vedettyä yhtään sisemmäs, jotta homma onnistuisi Notikan kuvaamalla helpolla tavalla eli joustoa ei voi ottaa toimituksen ajaksi pois.
Jos laipassa on punainen kupukantainen ruuvi onnistuu linjaus pyörittämällä akselia 90 asteen välein ja mittaamalla rakotulkilla ruuvin kannan ja laipan välistä rakoa.

Lontoon kieliset ohjeet tuolla: http://www.randdmarine.com/flexiblescinst.asp" onclick="window.open(this.href);return false;
Ilkka

MikkoA
Viestit: 83
Liittynyt: 12 Touko 2005 15:18
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vispilä pyörimään

Viesti Kirjoittaja MikkoA » 26 Huhti 2010 16:13

Kiitos ijp linkkivinkistä! Jos oikein tarkkaan muistelen, olen käynyt tuolla sivulla aiemminkin... :P

Vastaa Viestiin