Diesel ei käynnisty?

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
Vastaa Viestiin
karhu
Viestit: 32
Liittynyt: 20 Huhti 2004 16:42
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Diesel ei käynnisty?

Viesti Kirjoittaja karhu » 16 Syys 2006 20:58

Terve,


Veneessämme on bmw 12 hp diesel kone. Tänään piti lähteä vesille mutta moottori oli toistamieltä.

Polttoaineen syötössä ei ollut vikaa, eikä puolipuristinkaan ollut jäännyt päälle. Ainakin se näyttäisi toimivan kuten aiemmin.

Kaveri tossa äsken soitteli ja sanoi, että syynä saattoi yksinkertaisesti olla kylmät ilmat. Suositteli startpilottia ilmanputsarista sisään ja kyllä pitäisi kuulemma lähteä. Mitä luulette, voisiko syynä olla kylmät ilmat?

Olemme aina sammuttaneen koneen puolipuristinta kääntämällä. Pienemmän 7 hp moottorin ohjekirjassa sanotaan ettei konetta saisi missään nimessä sammuttaa puolipuristimesta. Onko sama homma tässä astetta isommassa 12 hp koneessa? Muutakaan keinoa koneen sammuttamiseen ei ole.

teekoo
Viestit: 184
Liittynyt: 05 Kesä 2006 12:42
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja teekoo » 17 Syys 2006 22:52

Kyseisestä koneesta ei ole kokemusta, mutta en ole koskaan kuullut, että mitään konetta sammutettaisiin puolipuristamalla. Jospa koneesta vaan puuttuu jostain syystä sammutusvaijeri, joka kääntää kaasun kiinni. Katsopa mihin kaasu-kytkinvaijerit menee siinä koneessa josko siellä olisi paikka sammutusvaijerille.

Katso mihin asti löpöä kulkee putkistossa. Onko putkiin voinut päästä ilmaa jostain syystä?

En käyttäisi startpilottia dieselkoneessa.

anglia67
Viestit: 34
Liittynyt: 30 Heinä 2006 19:39

Viesti Kirjoittaja anglia67 » 18 Syys 2006 19:02

Juu,pilotilla voi saada lisää iltapuhdetta nopeasti.Ei kaikkein terveellisin käynnistysvaihtoehto koneelle.

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 18 Syys 2006 20:56

Eikös starttipilotti ole juuri dieseleiden kylmäkäynnistystä varten kehitelty ärhäppi ;-)

Kyllä kunnossa oleva dieselin pitäisi se kestää jos sitä käytetään ohjeiden mukaan. Kovan, n. 20 kieppeillä olevan uristussuhteen takia dieselit on rakennettu niin vahvoksi että niiden käynnistämiseen kestää käyttää jopa dynamiittia - eikä tämä ole vitsi. Mutta sitäkään ei kestä laittaa tupla tai tripla-annosta. On meinaan kokemusta yhden räjähdyksen varran ;-(
Normaali bensiinimoottori, jossa puristukset ovat 10 huiteilla ja rakenne sen mukainen tahtoo herkästi puhaltaa kannentiivisteen ulos pilotilla mutta taas matalapuristeinen (4-5,5) lättäpää kestää käynnistyksen pilotilla.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

anglia67
Viestit: 34
Liittynyt: 30 Heinä 2006 19:39

Viesti Kirjoittaja anglia67 » 18 Syys 2006 21:24

Kaverin fordson dextan männänrenkaat ja niiden välit oli saaneet kyytiä pilotilla startatessa ja parista samanlaisesta tapauksesta olen kuullut mutta voi tosiaan olla että ainetta on käytetty väärin.Oliskohan ainetta laitettu liikaa ja kone rynnännyt ylikierroksille,en tiedä.

pinja
Viestit: 81
Liittynyt: 12 Tammi 2005 22:36
Paikkakunta: Perniö/Teijo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja pinja » 18 Syys 2006 21:46

kehoittasin kokeilemaan pakkokäynnistyksissä apteekista saatavaa kamferitippoja ajaa saman asian kun starttipiloti ja on turvallista koneelle esm ruiskulla ja neulalla kumin läpi imusarjaan noin 5 ml ja sit käyntiin

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 19 Syys 2006 15:41

Ilmeisesti tuo dexta on ollut jo valmis ennen pilotin käyttöä tai sitten sitä on tosiaankin käytetty väärin. Aikoinaan särkivät paljon Transitin dieseleitä kun niissä oli kylmäkäynnitysapuna pilottipullo konehuoneessa jota annosteltiin ohjaamosta pumpulla. Muistaakseni ohje oli että kaasua ei anneta ja vain yksi painallus. Silloinen työpari paineli firman tuliterästä transusta puolenkymmentä kertaa nappulan pohjaan jos oli vähänkin pakkasta - kone kyllä käynnistyi mutta karmealla rotinalla. Muistaakseni kone mosahti jo toisena talvena alle 30t huimaa kilometrimäärää...
Kamferitipat pelaa juuri samalla periaatteella kuin pilottikin...

Jos jotakuta kiinnostaa mitä WW antoi kylmäkynnistysohjeeksi kun ensimmäinen nopeakäyntinen dieselmoottori tuotiin markkinoille Golfissa -70 luvun puolenvälin huiteilla. Jos minä sen konstin tässä kerron niin pidätte hulluna mutta käykääpä vaikka kirjastossa vilkaisemassa TM:n vuosikertoja...
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

anglia67
Viestit: 34
Liittynyt: 30 Heinä 2006 19:39

Viesti Kirjoittaja anglia67 » 19 Syys 2006 18:53

Totta.Onhan tuolla dextalla jo ikääkin joten ei se ehkä pelkästä pilotin käytöstä hajonnut.Ei tullut tuota ajateltua.Noissa vanhoissa tekniikan maailmoissa on ihan hyviä juttuja ja niistä huomaa kuinka tekniikka on nopeasti kehittynyt.

Avatar
Masa
Viestit: 459
Liittynyt: 22 Tammi 2004 02:34
Paikkakunta: Oulu

Viesti Kirjoittaja Masa » 19 Syys 2006 19:38

Laittoipa yksi tuttu tuossa pari kesää sitten keskimoottori puuveneen Inarinjärveltä, oli kuulemma starttipilotilla pitäny käynnistellä, kun ei muuten lähtenyt. Uusi omistaja moottorimiehenä laittoi koneessa oleviin hehkutulppiin johdot paikalleen ja kone käynnistyy hehkuttamisen jälkeen helposti, elikkä ota selvää onko koneessasi hehkut tai pakkosyöttö?? Nyt ei vielä ole niin kylmät kelit täällä pohjosempanakaan, etteikö dieseli käynnistyisi omillaan, tuo minun Fordin dieseli ei kaipaa pakkosyöttöä, kuin joskus syys-lokakuun vaihteessa, kun on todella kylmää.
Koneessasi on jokin muukin vaihtoehto kylmästarttiin kuin starttipilotti, tai sitten se on huollon tarpeessa. En suosittele pilottia dieselkoneelle, jota aiotaan käyttää itse tulevinakin vuosina.
"Elämä on laho puuvene, mutta se on minun ikioma laho puuvene..."

Ande
Viestit: 1182
Liittynyt: 08 Elo 2003 13:35

Viesti Kirjoittaja Ande » 19 Syys 2006 22:41

Perkinssiä tuli joskus pilotilla käyntiin laitettua mutta Valmetin traktorin mosan olen talvisin räjäyttänyt tulille ihan pakkosyötöllä ja lohkolämmittimellä... Kyllä se perkins kuulemma vieläkin toimii ;)
E mare libertas

Avatar
Vandrock
Viestit: 354
Liittynyt: 20 Helmi 2005 21:27
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Vandrock » 20 Syys 2006 08:34

Outoja konsteja. Itse olen käyttänyt 44-vuotiaassa Perkinsissäni starttaamiseen kevyttä polttoöljyä, joka tulee ohutta putkea pitkin veneen perässä olevasta 90 litran säiliöstä. Lisäksi apuneuvona on useimmiten tarvittu metallista, avaimenmuotoista liuskaa, joka sijoitetaan virtalukkoon. Kevyt vääntö myötäpäivään aiheuttaa konekopan sisällä muutaman sekunnin epäröivän äänen, jonka jälkeen Perkins käy kunnes se pysäytetään.

Ei maar, kun meressä alkaa olla riitettä, on avainta pidettävä hetki hehkutusasennossa. Mutta mahongilla on noissa lämpötiloissa vaikeampaa kuin brittiraudalla. Eli kovin monta kertaa en ole Perkinsiä hehkuttanut kuluneiden vuosikymmenien aikana. Muuten kuin verbaalisesti kuten tälläkin palstalla.

Ei Perkins 3.152 silti ole Pohjolan oloihin luotu eikä tykkää kylmästä: vasta noin kolmen tunnin ajon jälkeen kone on oikeasti lämmin ja käy tasaisesti.
Samalla veneellä vuodesta 1968
http://www.picturetrail.com/photos/vandrock

karhu
Viestit: 32
Liittynyt: 20 Huhti 2004 16:42
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja karhu » 25 Syys 2006 16:18

Ei tarvinnut muuta kuin rohkeutta.

Eli kaasu pohjaan ja starttausta n.20 sekunttia. Sillä lähti käyntiin.
Hurjalta tuntuu vaan toi startin jurruttaminen.

Kiitos jälleen vinkeistä!

Faija_65
Viestit: 20
Liittynyt: 06 Heinä 2006 09:12
Paikkakunta: Pietarsaari
Viesti:

Pienenä vinkkinä puristuksen "puutteeseen"

Viesti Kirjoittaja Faija_65 » 29 Syys 2006 18:11

Mulla oli vuosia sitten autoverstaassa työkaverina vietnamilaisen mekaanikon joka antoi vinkin dieselin käynnistykseen kun puristukset rupee olemaan vähissä.
Eli tippakannulla moottoriöljyä imusarjaan samalla kun konetta startataan.

Vietnamissakaan ei voi veneitä kuulemma hinata käyntiin =)

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 29 Syys 2006 22:43

Sehän on vanha autotrokarien konsti - öljyllä saadaan tilapäisesti lisättyä puristuspainetta. Yhtä kauaskantoinen korjaus kuin sahanpurujen laittaminen ulvovaan perään ;-)
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

Avatar
Virva
Viestit: 135
Liittynyt: 10 Elo 2006 22:27
Paikkakunta: Tampere
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Virva » 29 Syys 2006 23:40

Aronassa on kannessa kumitulpalla suljettu reikä, johon
manuaalin mukaan voi (kylmissä olosuhteissa ) käynnistyksen yhteydessä
tipauttaa eineen mootoriöljyä helpottamaan käynnistystä.

Juha
Jokaisen menestyvän miehen takana on hämmästynyt vaimo ..........

Vastaa Viestiin