perämoottoriteline purkkariin

Vanhat moottorit ja niihin liittyvä tekniikka, akselistot, ohjausjärjestelmät; puuveneilyn rautapuoli.
H-Mj
Viestit: 29
Liittynyt: 05 Heinä 2005 13:10

perämoottoriteline purkkariin

Viesti Kirjoittaja H-Mj » 12 Heinä 2005 15:41

Onko kokemuksia mistä saisi hyvän perämoottoritelineen - tai mikä olisi sopiva malli pieneen purjeveneeseen?

Nykyinen viritys on kiinni kannessa ja kiinnityspaikka sinällään tuntuu toimivalta,
ainoa vain että kone (pitkärikinen) hörppii välillä ilmaa, ainakin nopeampien peräaalloissa.

Sellaisia linkku-tyyppisiä jousitettuja malleja jotka kiinnitetään perälautaan - niitä on paljon, mutta ovatko ne niin hyviä? Äkkiseltään saavutettava korkeusero ei vakuuta.

Joku suositteli jonkinlaista kiskoviritystä - mutta mistä sellaisen saisi?

Kiitoksia taas.

H-Mj.

tuomata
Viestit: 13
Liittynyt: 21 Huhti 2005 13:29

Viesti Kirjoittaja tuomata » 13 Heinä 2005 09:30

Kansanveneisiin ainakin on tarjolla systeemi joka näyttäisi toimivalta.
Nauti-Karlssonin sivuilta löytyy linkki.
terv T

Saima
Viestit: 502
Liittynyt: 21 Helmi 2004 09:36
Paikkakunta: Raasepori

Re: perämoottoriteline purkkariin

Viesti Kirjoittaja Saima » 20 Heinä 2005 00:56

H-Mj kirjoitti:Sellaisia linkku-tyyppisiä jousitettuja malleja jotka kiinnitetään perälautaan - niitä on paljon, mutta ovatko ne niin hyviä? Äkkiseltään saavutettava korkeusero ei vakuuta.
Jousitetusta linkusta on hieman kokemusta. Kiinnitys peräpeiliin. Tuolla on samanlaisia (ja samanmerkkisiä), sellainen, missä on vanerinen lauta: http://www.canmarine.it/can/supporti.htm

Korkeusero on mielestäni hyvä, mutta mittoja en voi antaa. Lyhyt moottori nousi sillä kuitenkin jopa kippaamatta kokonaan vedestä. On nyt kuitenkin siinä pitkä moottori, koska potkuri haukkasi merenkäynnissä ajoittain ilmaa.

Ainoa juttu mikä ihmetyttää on että varas saisi moottorin irti avaamalla pari mekanismin pulttia - taikka sahaamalla vanerin poikki. Noita juttuja voisi hieman parannella toki helpostikin.
Manner

Vastaa Viestiin