Sivu 1/1

Invalid session

Lähetetty: 10 Kesä 2004 17:43
Kirjoittaja Jommi
Olen menettänyt pari kirjoitustani, kun tekstiä lähettäessä tulee tämä tervehdys. Ei jaksa ruveta kirjoittamaan uudestaan, joten menköön.

Näin on käynyt juuri pitempien kirjoitusten kohdalla, joten onko meillä jokin aikaraja?

Kirjautuessani sisään olen ruksannut ruudun "Kirjaa minut ... jne".

Mistään ei ole ilmennyt, että olisin kirjannut itseni ulos, tai tullut uloskirjatuksi kirjoittamisen aikana tai sen jälkeen.

Yhteyden keskeytys!

Lähetetty: 11 Kesä 2004 08:33
Kirjoittaja make.n
Onko sulla aikavahti omissa nettiasetuksissa, se mikä vahtii ettei netti jää vahingossa päälle.
Kun kirjoittaa pitkää tarinaa niin linjalla ei silloin tapahdu liikennettä ja aika vahti katkaisee yhteyden.
Pidennä aika-asetusta tai pidä joku toinen sivu alla auki jota käyt välillä vilkaisemassa niin vältyt tuolta kiusalta.
Make.n

Lähetetty: 11 Kesä 2004 15:45
Kirjoittaja Jommi
Kiitos kommentista, Make.
Tarkoitatko sellaista aikavahtia, joka katkaisee internet-yhteyden määräajan kuluttua? Tarkistin asian, ja käsittääkseni sellaista määritystä ei ole tehty. Sitä paitsi, internet yhteys ei suinkaan ole katkennut kuvaamassani tilanteessa.

Mikä eteen?

Lähetetty: 11 Kesä 2004 23:15
Kirjoittaja make.n
Ok. tää oli vaan vinkki minkä huomasin omissa jutuissa mutta koita keksiä keino että päästään lukemaan niitä sun pidempiäkin juttuja.
Terv. Make

Lähetetty: 12 Kesä 2004 11:23
Kirjoittaja kardinaali
Mikä selain sulla on käytössä? Joillakin vermeillä on taipumus katkoa form-toimintoa (standardin vastaisesti). Itse käytän pääselaimena Operaa, joka toimii ääliövarmasti tilanteessa kuin tilanteessa. Tässä pitää tietysti muistaa Bill Gatesin valmistaman Windowsin VPN:n epävarmuustekijä - mikäli sellaista käytät - joka näyttää liikuttelevan http-liikennettä satunnaisesti portista toiseeen.

Jos olet kirjoittamassa oikein pitkää tekstiä ja haluat välttää mainittuja virhetilanteita, niin kirjoita teksti ensin jollain editorilla ja leikkaa/liimaa se sitten puuvene.netin viestiin.

Lähetetty: 12 Kesä 2004 23:21
Kirjoittaja Jommi
Selain on Internet Explorer. Olen kirjoitellut joissakin muissa foorumeissa pitkiäkin tarinoita ilman että vastaavaa olisi koskaan tapahtunut. Siksi ajattelin, että tämä on jotenkin Puuvene-foorumin ominaisuus. En pysty nyt esittämään mitään minuuttilukuja kun ei ole tullut mieleen. Pitää ehkä tehdä koe ja katsoa mitä tapahtuu.

Kiitokset vinkeistä joka tapauksessa. Kertokaa jos vielä tulee jotain mieleen.

Jommi

Invalliidi

Lähetetty: 29 Heinä 2004 14:03
Kirjoittaja Northling
Moi
Muakin tää ohjelma on usein haukkunut invaliidiksi ja olenkin ottanut käytännöksi pidempiä kommentteja kirjoitettuani klikata: valitse kaikki + kopio. Jos sitten tulee invalid session niin avaa viesin uudelleen ja vastaa ja sitten: liitä, niin voilá tekstiä ei ollakkaan menetetty. Mulla on explorer selaimena mahtaako olla tyyppivika.
t:aki