Puuveneen Vuoksi 2006
Sulkavan Kulkemus 14.-16.7.
Saimaan alueen puuveneet ja -veneilijät ovat kokoontuneet jo kymmenen vuoden ajan vuosittain eri puolilla Vuoksen vesistöaluetta, viimeksi Anttolassa. Tänä vuonna yhdennentoista kokoontumisemme kohteena on Sulkavan kirkonkylän vierasvenesatama Kulkemus.
Jälleen on odotettavissa upea puuvene-eskaaderi, johon edellisvuosien tapaan odotamme noin neljääkymmentä venettä vesistön kaikista kolkista. Perinteisesti yleisöllä on samalla tilaisuus tutustua veneisiin ja niiden miehistöihin ja udella heidän kokemuksiaan puuveneiden rakentamisesta, hoidosta, korjauksesta ja yleensä suomalaisesta puuveneperinteestä.
Veneet kokoontuvat perjantaina 14.7. Sulkavan tuntumassa ja saapuvat juhla-
liputettuna eskaaderina Kulkemuksen venesatamaan lauantaina 15.7. puolelta päivin. Iltapäivä on yleisötapahtuman aikaa. Veneilijöiden yhteisen illanvieton aika on sen jälkeen Kulkemuksen tiloissa. Sulkavalla viihdytään sunnuntaihin saakka.
Puuveneen Vuoksi on vapaamuotoinen puuveneilijöiden ja puuveneistä muuten kiinnostuneiden ihmisten yhteisö. Tavoitteenamme on edistää puuveneperinteen säilymistä ja puuveneen rakennus- ja kunnostustaidon kehittymistä Vuoksen vesistön alueella.
Kesäisen kokoontumisen lisäksi pyrimme järjestämään erilaisia tapahtumia mm. Kuopiossa Kallavesj´-näyttelyn yhteydessä. Tänäkin vuonna puuveneily näkyy 31.3.-2.4. pidettävässä näyttelyssä, jossa esitellään myös Sulkavan tapaamista. Käykää!
Tervetuloa taas mukaan! Lähemmin vielä kevään korvalla, jolloin ilmoittautumiset.
Lisätietoja
http://www.puuvene.info/
Puuveneen Vuoksi 14.-16.7.2006 Sulkavalla
-
- Viestit: 107
- Liittynyt: 14 Huhti 2003 21:53
- Paikkakunta: Kerava
- Viesti: