Sivu 1/1

Tiikkikansi

Lähetetty: 09 Loka 2009 23:01
Kirjoittaja jaska121
Ostin 1972 vuoden puuveneen, jossa on jonkilainen muovikansi, joka näyttää tiikiltä.
Tietoa veneestä löytää sivulta http://mahonkivene.nettisivu.org/" onclick="window.open(this.href);return false; Kysyn teiltä, että kannattaako siihen veneeseen tehdä tiikkikansi?
Ja miten, jos tiedätte vinkkejä niin kertokaa ihmeessä, niin osaan sitten tehdä jos jaksan tai haluan.

Käykää täällä http://mahonkivene.nettisivu.org/" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 10 Loka 2009 01:05
Kirjoittaja CC
Laitoin kyllä, ennen kuin katsoin kuvia. Tuollaisessa pikkuveneessä menee kyllä moni muukin rakenne. Paitsi juuri tuo Nautolex,
joka siinä on. Jos vene on tulossa oikein käyttöön, ja kannella liikutaan tai käsitellään tavaroita, niin silloin tiikille ei löydy vastusta.
Tekemiseen ei ole vain yhtä tapaa, ja se maksaa kaikissa vaihtoehdoissa paljon. Ehkä ensin pitää päättää haluta se, ja sitten
katsotaan tekovaihtoehdot.

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 10 Loka 2009 10:58
Kirjoittaja jaska121
No mikäpä olisi toinen materiaali tuohon veneeseen, jos en tee sitä tiikistä?

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 11 Loka 2009 08:01
Kirjoittaja ainur
Kunhan et lasikuitua laita. Itte tekisin ehkä männystä. Edullisin ja kotimainen vaihtoehto. Ja sen voi "petsata" mieleisekseen. :)

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 11 Loka 2009 08:27
Kirjoittaja venealeksi
Mielestäni tuon mallisiin veneisiin on aina sopinut lakattu kansi. Vaaleaa puuta kuten mänty & Oregon ja laidoille mahonki.
Tai vaihtoehtoisesti koko mahonkinen kansi. Jos veneessä loistaa mahonki muutenkin määräävänä materiaalina. ( Kuulostaa veneinno:lta. :) )

Tuskin kuitenkaan olet jättämässä kantta puulle ?
Teak muuttuu lakatessa tummaksi Mahongin tapaiseksi jos se lakataan.
Paljaalla puulla siihen tulee kaunis vaalea harmaa.
Joka on märkänäkin pitävä.

Veneessä on varmaan ollut alkuperäisenä mänty tai mahonki kansi.

Aleksi

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 11 Loka 2009 17:38
Kirjoittaja ainur
venealeksi kirjoitti: Teak muuttuu lakatessa tummaksi Mahongin tapaiseksi jos se lakataan.


Aleksi
Tiikissä ei taho lakka pysyä, tunkee öljy läpi :)

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 11 Loka 2009 20:31
Kirjoittaja venealeksi
Kyllä se lakka pysyy teakissäkin kun pyyhkii pinnan ensin tärpätillä.

Aleksi

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 13 Loka 2009 13:06
Kirjoittaja Donna 28
Minä en laittaisi koko tiikkikantta, ainakaan moottoriveneeseen. Jos se on pakko laittaa, niin sitten lakaten, tosin rasvanen puu ei kyllä hevillä ota lakkaa pintaansa. Sitä paitsi tiikin pito-ominaisuudet todennäköisesti häviävät lakkauksen myötä. Purjeveeneessä, jossa joudutaan liikkumaan paljon kansilla on lakkaamaton pinta mielestäni itsestään selvyys. Kai se tärpätti vähän auttaa.
Donna 28

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 12 Marras 2009 21:25
Kirjoittaja markoaa
käsittele vanha kansi (vaneri)epoksi sealerilla ,kittaa ja esim. maalaa valkoiseksi +liukueste raidat valkoisella johon sekoitettu liukueste helmiä(hempel).
ensiksi kannattaa kuitenkin avata pohja, koska siellä saattaa olla kunnostettavaa niin paljon ettei aikaa ja rahaa muuhun riitäkkään...

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 13 Marras 2009 06:40
Kirjoittaja JussiK
yksi tapa tässä http://kuvablogi.com/nayta/2216289/" onclick="window.open(this.href);return false;
5mm mäntyviilu +lasikangas+epoksi

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 13 Marras 2009 19:47
Kirjoittaja jaska121
JussiK kirjoitti:5mm mäntyviilu +lasikangas+epoksi
Eipä oo hassumman näkönen. :)

Re: Tiikkikansi

Lähetetty: 13 Marras 2009 21:20
Kirjoittaja ainur
venealeksi kirjoitti:Kyllä se lakka pysyy teakissäkin kun pyyhkii pinnan ensin tärpätillä.

Aleksi
Kestää hiukan aikaa.... Sit se tiikin öljy taas tulee ja korkkaa.... :)