Sivu 1/1

Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 16 Syys 2009 18:06
Kirjoittaja Donna 28
Olen katsellut noita ruotsalaisten vanhoja veneitä, klassigeja ja sen sellaisia. Hyvin usein niiden puukannessa ei näy sauman saumaa. Esim. Raket -veneessä ei ole saumoja kannessa, joita olisi Sikalla täytetty. Kysyisinkin tämän palstan veistäjiltä, miten tuollainen kansi elää vai onko se liimattu ja kyllästetty epoksilla jotenkin elämättömäksi. Nämä kannet ovat mielestäni hyvän näköisiä, mutta turpoavatko ne ja miten se on otettu niissä huomioon, kannet kun saattavat olla 4 - 5 metriä pitkiäkin, kapeitahan ne ovat niin kuin viime vuosisadan alun veneet kaikki olivat. Vai suojeleeko niitä niin hyvin jumalaton määrä lakkaa kerroksittain. Alkaa tulla vähitellen mieleen nämä "kansijutskat", kun keulasteevi ja köli kaarituksineen alkaa olla kunnossa ilman ammattiauttajan tukea. :)
Donna 28

Re: Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 16 Syys 2009 20:58
Kirjoittaja ainur
Oiskohan ne vanerin päälle liimattua viilua ja paljon lakkaa... 8}

Re: Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 17 Syys 2009 08:54
Kirjoittaja Mile
Ruotsalaisten veneistä en tiedä mittää, mutta omassa paatissa kansi on kestänyt melko hyvin kulutusta eikä ole turpoillut eikä halkeillut. Tein kannen liimaamalla epoksilla mahonkirimoja vanerin päälle vieri viereen epoksillä saumattuna ja hyvin peiteltynä.

Aidossa rimakannessa jossa ei ole vaneria alla en ainakaan itse uskaltaisi tuota em. menetelmää käyttää, mutta vanerin päällä pelaa hyvin.

Re: Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 17 Syys 2009 10:37
Kirjoittaja Donna 28
Sen voin kunnostuskuvista sanoa, ettei kysymyksessä ole minkäälainen rimakansi, vaan se on mahonkilautaa. Tuskinpa ruotsalaiset lähes sata vuotta vanhoihin veneisiinsä vaneria alle ovat laittaneet, mutta onhan sekin juksaus otettava huomioon.
Laittelen tänne sivuston tiedot, jahka löydän sen taas netistä, ei tullut laitettua suosikkeihin tätä Raketin kunnostuskuvakertomusta, josta se ei kylläkään aivan selvinnyt, meinaan sen kannen teko. mäntylautaa ne näyttivät laittavan ainakin pohjaan mahonkiveneeseen.
Donna 28

Re: Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 17 Syys 2009 16:10
Kirjoittaja ainur
Näinköhän sata v sitten oli edes vaneria...paitti ruottalaisilla ;-)

Re: Rimoittamaton puukansi

Lähetetty: 17 Syys 2009 20:43
Kirjoittaja JussiK
tässä eräs ratkaisu. vanerin päälle epoksilla liimattu n. 5mm mänty "viilu" (hyvin oksaisesta puusta itse sahattu , siksi päittäis saumoja melko paljon.) Ja päällä kudottu lasikuitumatto ,epoksilla kiinni.laitoin tarkoituksella melko paksua mattoa jottei tulisi aivan sileä pinta eikä siten niin liukas . ohuempi matto katoaa kokonaan näkyvistä melko helpostikin.

kuten niin monessa projektissa ,, nyt kun se on tehty ,,sen osaisi tehdä paljon paremmin :-))

http://kuvablogi.com/nayta/2216289/" onclick="window.open(this.href);return false;