Avovene innostui "laukkaamaan"

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Paksu-Bertta
Viestit: 4
Liittynyt: 12 Touko 2009 10:22

Avovene innostui "laukkaamaan"

Viesti Kirjoittaja Paksu-Bertta » 12 Touko 2009 10:31

Uusin 35-vuotiaaseen mainioon tasaperäiseen 5.5 metriseen puuavoveneeseeni talven aikana seitsemän taaimmaista kaarta. Vanhat olivat poikki ja pohja eli liuussa selvästi. No nyt kun ekat veneilyt on ajettu hämmästyksekseni vene "laukkaa" tyvenelläkin! Moottori on 20hv ja kaikki muu kuten ennen. Voiko siis syynä olla tuo kaarien vaihto ja rungon jäykkyyden muuttuminen vai mikä ihme??? Viime suvena mentiin ihan tasaista kyytiä,,,

Ande
Viestit: 1182
Liittynyt: 08 Elo 2003 13:35

Viesti Kirjoittaja Ande » 12 Touko 2009 11:52

Oisko pohjan muoto muuttunut niin paljon uusien kaarien myötä.. Oletko trimmikulmaa säätänyt?
E mare libertas

Toni_V
Viestit: 328
Liittynyt: 19 Syys 2005 09:15
Paikkakunta: Lpr

Viesti Kirjoittaja Toni_V » 12 Touko 2009 12:18

Ehkäpä se joustava pohja esti tuon taipumuksen aikaisemmin. Pohjasta kannattas katsoa sen suoruus ettei ole "notkolla" pituussuunnassa.

Sen lisäksi sitten kannattaa moottorin oikea korkeus katsoa ja trimmikulma myös.

Laukkaamista voi vielä estää mm. siirtämällä painoa eteenpäin.

Nevinski
Viestit: 209
Liittynyt: 10 Touko 2004 13:33

Viesti Kirjoittaja Nevinski » 12 Touko 2009 12:44

Mulla oli kerran lasikuituinen laukkaava vene, syynä pieleen asennettu kone, jolloin sen kulmaa ei saanut säädettyä kuin kolmanteen reikään (trimmin pumput tms edessä muistaakseni, joka sekään ei toiminut) jolloin potkuri jäi liian "ylös" eli pyrki nostamaan keulaa ja siinä vaiheessa kun vääntö ja vauhti loppui niin keula putosi. Tästä tulee sellainen jatkuva laukka joka syö niin miestä, vauhtia kuin polttoainettakin.
Puuvene on puuvene, muu vene on muu vene!

Pellis
Viestit: 434
Liittynyt: 10 Syys 2007 20:57
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Pellis » 13 Touko 2009 22:54

Eipä jousta enää. Pussipohja estää kyllä laukkaamisen tehokkaasti. Laukkaamisen syy on korkea veneen vesilinjaleveyden suhde painoon nähden yhdistettynä liian takana olevaan painopisteeseen. Noin teoriassa. Sitten muotoseikat tekevät balttiarallaa sata muuta asiaan vaikuttavaa sivuseikkaa. Eli kevyt ja leveä runko takana olevalla painopisteellä ja Avot(akka) jo laukkaa... Kertoohan tuo ilmiö myös ylisuuresta konetehosta.

Laita 10 litran vesitonkka keulaan. Pitäis rauhoittua.
Oksa on puun kukkanen.

Paksu-Bertta
Viestit: 4
Liittynyt: 12 Touko 2009 10:22

Viesti Kirjoittaja Paksu-Bertta » 21 Touko 2009 08:14

,,,kiitos neuvoista! Siirsin akun eteen ja siihen loppui laukkaaminen. Ilmeisesti jotain oli kaarein vaihdossa muuttunut sen verran, että laukkaamisilmiö syntyi. Nyt taas kelpaa ajella!

Vastaa Viestiin