Kyllästysaineen menekistä

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Jarmo
Viestit: 129
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:40
Paikkakunta: Pori

Kyllästysaineen menekistä

Viesti Kirjoittaja Jarmo » 21 Huhti 2004 11:50

Onkohan kellään hyväksi koettua laskukaavaa, kuinka paljon pellavaöljyä ynnä muita litkuja puu imee? Pitäisi kyllästää 10x2,80m fiskari. Kansi ja hytit ovat umpimahonkia, laidat 15-20 mm mäntyrimaa (Heitto johtuu vuosikymmenien hionnasta.) Näillä palkoilla ei viitsisi ostaa hirveästi öljyä varastoon. Tiedän kyllä, että asiaan vaikutaa monenlaiset seikat ja että öljyä pitäisi lotrata niin paljon kuin vene imee, mutta jos jollakulla olisi heittää jonkinlainen summittainen arvio, voisin alkaa kurkkia lompakkooni ja miettiä alanko homman tilipäivänä vaiko vasta eläkkeellä.
Vene on ollut kuivilla varmasti ainakin neljä vuotta ja viimeisestä kyllästyksestä voi olla neljännesvuosisata.
Sen vielä sanon, että on tullut muutaman kerran kirottua alimpaan helkuttiin kaveri, joka on maalannut pilssin lyijymönjällä. Jotenkin tuntuu, että itse en kehtaa moista koiruutta tehdä.
t: Jarmo

Avatar
vanhami
Viestit: 507
Liittynyt: 16 Huhti 2003 14:35
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Viesti Kirjoittaja vanhami » 21 Huhti 2004 13:49

satakunta litraa kaikkinensa. Osta esim sini-pellavan öljyä 60 litran tynnyri, se on sellainen sopivan edukas pakkauskoko.Jämistä pääsee aina eroon, myymällä vaikka naapurille terassin kyllästeeksi. sitten puolenkymmentä teknoksen peruskylläste astiaa. Itse lorautan pikku hitusen keitokseen tervaa väriä hajua ym antamaan. litra riittää tuohon satsiin

Mika
Veneiden näprääminen on kivaa. Samoin saaressa siggen polttelu takakannella olutpullo kädessä. Veneilystä en niinkään perusta.

http://www.mikavanhala.fi

Yrittäjänä venetarvikekaupassa.
http://www.heater.fi/

Jarmo
Viestit: 129
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:40
Paikkakunta: Pori

Viesti Kirjoittaja Jarmo » 21 Huhti 2004 14:27

Kiitos.
Joo, kyllähän sitä öljyä voi läträtä sinne pilssiin käsittääkseni vaikka joka kevät, varsinkin jos jätän sen maalaamatta. Vai mitä olette mielipuolta? Imeytyykö se enää seuraavana vuonna kunnollisen kyllästyksen jälkeen vai onko homma turhaa paikkojen sotkemista?

Vastaa Viestiin