Vaikka minä, satun nimittäin omistamaan ko. veneestä 1/3.
Kyseinen vene on:
1966 Gunnar Engberg båtbygger, Dragsmark:n (Vindön naapurista) valmistama meriristeilijä, tyypiltään Gullmarskryssare (kaikkiaan vain 16 valmistui ennen paloa...)
Veneen mitat: 9,3 x 2,55 x 1,35
3,5 tonnia, originaalipurje-ala 33,5neliötä (nykyisin YLI-iso rullagenua, joten purjetta lienee 40+ neliötä)
Veneessä alkuperäinen, yksimukinen Volvon diesel MD1A
Afrikan mahonkia ja tammikaaria löytyy, masto on Kanadan mäntyä.
Vene on Olle Enderlein:n suunnittelema(muistaakseni piirrustuksen numero 351?; voi tarkistaa kirjasta "Vackra båtar seglar väl")
Veneen sisustusratkaisu on poikkeuksellinen. Yleensähän tämänkokoisista veneistä löytyy salongista kaksi pitkää punkkaa ja pöytä viritellään sitten jotenkin siihen väliin. Meillä on "kiinteä" pöytäryhmä styyrpuurin puolella vähän kuin linja-autojen takaosassa: kaksi katso eteenpäin, kaksi taakse. Ko. pöydän voi laskea jolloin venessä nukkuu viisi. Salongin paarpuuri on pentryä.
Veneessä on Ge-Hå lämmitin ja vesikiertojärjestelmässä 5 patteria.
Ostin veneen loppukesällä 2002 etelä-Ruotsista. Vene on erittäin hyväkuntoinen ja siis 95% originaali. Meidän kimppa on vasta neljäs omistaja; ensimmäinen omistaja piti venettä 25vuotta. Toinen (10 vuotta) ja kolmas omistaja ovat ystäviä, ja itse asiassa purjehtivat veneen Maarianhaminaan viime syyskuun lopulla, jolloin loppukauppasumma maksettiin.
Veneestä on netissä kuva:
http://www.trabatsakuten.nu/batbilder/s ... 4_main.htm
Venettä on lupautunut huoltamaan puuveneveistäjä J. Nordberg, Fiskarsista, joten vene säilynee hyvässä alkuperäiskunnossa vielä pitkään.
Tyytyväisenä ja ylpeänä omistajana kerron lisää tarvittaessa vaikka kuinka... ;-)