Sivu 1/1
rimalatttia
Lähetetty: 27 Elo 2003 07:24
Kirjoittaja kimmo
Moro.
Tarkotus olis tehdä mäntyrimalattia ja petsata se pähkinä/mahonki petsilakalla.Tuli mieleen tarttuukko sikaflexi jo petsattuun puuhun vai kannattaako saumata ennen petsausta?selviäis vaan saumojen suojaamiselta :)
Lähetetty: 29 Elo 2003 11:44
Kirjoittaja Pekka Huhta
Tarttuu petsattuunkin. Näissä Hempelin ja Internationalin venepetseissä tapaa vielä olla ksyleeniä, joka voi vahingoittaa sikafleksipintaa. Saumoja ei oikein voi suojatakaan, joten käytä tällaista petsiä säästeliäästi ja huolehtia että sikasauma on kuivunut hyvin useamman vuorokauden ennen petsausta. Vesipetsit eivät tahdo kestää valoa, joten niiden käyttö veneessä on hyvin kyseenalaista.
Saumaaminen on vaikeaa tehdä niin siististi ettei pintaa tarvitsisi hioa tasaiseksi saumaamisen jälkeen. Jos yrität, niin ehdotan että teippaat sauman molemmat puolet hyvin ennen kittausta, kittaat päälle ja vedät veteen kostutetulla rätillä sauman tasaan (tai aavistuksen montulle) kannen suhteen. Jos joudut hiomaan kantta saumauksen jälkeen petsaus kuluu joka tapauksessa puhki.
Sian ohjeet löytyvät osoitteesta
http://www.sika.fi/html/kansi.htm
Pekka
Lähetetty: 08 Syys 2003 11:53
Kirjoittaja kimmo
Kiitti,
Nyt tuli ongelmaks vaan petsin kuivuminen sika saumaan.Eli saumasin puhtaaseen puuhun ja sen jälkeen petsasin ,petsi ei vaan tunnu kuivuvan millään saumoista.Annoin saumojen kuivua 2 vrk ennen petsausta ja nyt koitin pyyhkiä rätillä saumoja ,mut ei siitäkään oikein tuu mitään.Oottelua vai onko jotain tehtävissä?
Kimmo
Lähetetty: 09 Syys 2003 09:46
Kirjoittaja Pekka Huhta
Mitä petsiä käytit? Sikaflekseissähän lukee yleensä että tuote kuivuu millin vuorokaudessa. Aine ei ole ollut täysin kuivaa petsatessa ja voi olla että vähän vielä tuore aine on regoinut petsin kanssa. Venepetsien sisältämä ksyleeni on todella vahva liuotin ja voi tosiaan reagoida sauma-aineen kanssa.
Jos sen sijaan olet käyttänyt petsilakkaa, niin sitten kyseessä on klassinen "lakka ei kuivu kitin päällä"-ilmiö. Kun Sikafleksistä haihtuu kaikenkaltaisia ainesosia kovettumisen aikana, niin päälle vedetty (petsi)lakka estää tämän haihtumisen. Lakka ei kovetu koska sen läpi haihtuu kitin liuotinta ja kitti ei kuivu koska lakka hidastaa haihtumista ihan liikaa. Myös liuotinpetsien ksyleeni voi tehdä samantyyppisen ilmiön, kun kitin pintakerros kostuu uudelleen.
Nyt ei ole oikeastaan muuta tehtävissä kuin odottaa. Ennuste on aika hyvä, varsinkin jos lakkaat vielä pinnan. Jätä vain levyt kuivumaan ja suojaa pinta niin ettei tahmeaan pintaan tartu pölyä.
Joissain tapauksissa kitin pinnasta on pakko poistaa lakka jotta homma kuivuu ikinä ja pahimmissa tapauksissa jopa koko kitti pitää ottaa pois. Toivon mukaan selviät vain odottelulla.
Pekka
Sikan kuivumisesta
Lähetetty: 09 Syys 2003 10:54
Kirjoittaja Northling
Moi
Meillä oli saman suuntainen ongelma lakan (Hempel 123 öljylakka) kanssa, sika oli ehtinyt kuivaa kyllä ennen lakkaa yli kuukauden. Ensimmäinen lakkakerros ei tahtonut kuivua ollenkaan. Mutta kun vetelimme päälle lisää kerroksia alkoi lakkakin kuivua, aikaa se otti viikon pari ja pöly tosiaan ottaa helposti kiinni tuoreena pysyvään pintaan.
T:aki
Lähetetty: 09 Syys 2003 16:30
Kirjoittaja kimmo
Petsi oli Tikkurilan valmistamaa mahongin väristä petsilakkaa.Tarkotus oli tosiaan vielä vetää lakka päälle.Onko mitään kokemuksia miten kauan pitäs odotella kuivumista,levyt on ~20 asteisessa tilassa kuivumassa.
Kimmo
Lähetetty: 10 Syys 2003 16:44
Kirjoittaja skarvonen
Tyhmiä kysymyksiä ei kuulemma olekkaan, joten miten aiemmin mainittu rimalattia olisi parasta tehdä. kuinka leveät rimat ja mitä rimojen väliin (sikaflexiäkö) ja kyllästys ja pintaan lakkaa??
Kysyy juuri ensimmäisen puuveneen hankkinut.
Lähetetty: 10 Syys 2003 17:59
Kirjoittaja kimmo
Mä ainakin tein sen vaan sahaamalla aina mantylaudan kahtia pituussuunnassa jolloin sai aina 2 rimaa,lauta oli höylättyä 1*4" eli noin 95* 20mm eli yhdestä rimasta tuli noin 2o mm paksu ja ~ 43mm leveä.Liimasin rimat ensin 12 mm havuvaneriin noin 4 millin välein ja ruuvasin ne vielä alapuolelta kiinni.Sitten kyllästin jollain värittömällä kyllästeellä,annoin kuivua ,sikaa saumoihin ,hioin petsasin ,odottelen tällä hetkellä petsin kuivumista saumoista,ja sitten olis tarkotus vielä lakata jollain uretaanialkydilakalla.
Kimmo