Sivu 1/1

Hienoa keskustelua

Lähetetty: 30 Tammi 2025 18:01
Kirjoittaja kimsir
Pitkästä aikaa katselin Puuvene.net keskusteluja ja mielessäni taas totesin, että onpa hieno foorumi. Toivottavasti perehtyneet, kokeneet ja tietävät puuveneiden harrastajat ja ammattilaiset forumiin osallistuvat. Sain monen monta neuvoa forumilta, kun omaa puuvenettäni korjailin. Jeesaan osaltani sen mukaan kuin osaan, tiedän ja päätelen.

Re: Hienoa keskustelua

Lähetetty: 30 Tammi 2025 21:17
Kirjoittaja M/S Walas Oulu
Sama kokemus, olen saanut täältä eniten hands-on tietoa ja kuvauksia ratkaisuista. Harmi että foorumi on kovin hiljainen nykyään mutta onhan arkistot yhä aarreaitta, josta hakea tietoa. Kevätkunnostus on itselläni alkamassa pikkuhiljaa.

Re: Hienoa keskustelua

Lähetetty: 31 Tammi 2025 10:32
Kirjoittaja snurra
Kevätkunnostuksesta tuli mieleen että aikaisemmin tervasin pohjan ja kyljet ulkopuolelta. Viime keväänä vedin pohjaan tervan asemasta lyijymönjän. Aikaisemmin terva kului pois kesän mittaan pohjasta, samalla irtosi kaikki kasvusto pohjasta, nyt kun mönjä ei irtoa niin pohja kerää kesän mittaan runsaasti kaikkea mahdollista näkkejä myöten. Pitänee vetää myrkky lisäksi, vanha konsti oli parempi:)