Sivu 1/1
Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 27 Marras 2024 10:54
Kirjoittaja jylhä
Naapurikylällä oli kodittomana Kumpuselän tekemä avofiskari.
Pakkohan se oli talven alta pois hakea vaikka ihan tarpeeksi veneitä ja muuta ajankulua jo olikin. Kansien reunoissa on ja vähän muuallakin on pieniä mätävaurioita ja kylkiä lukuunottamatta lakkaus on tärveltynyt ulkosäilytyksessä. Mutta ennen en ole nähnyt saumakittien? pursuavan pois tuolla tavalla.

Onko ne ottanut pellavaöljystä itseensä vai lahoko sieltäkin pukkaa? Varmaan pitää raaaputella puhtaaksi että näkee paremmin kunnon. Entinen omistaja suositteli kuiduttaan alaosan, mutta mun mielestä niin paha ei ole.
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 27 Marras 2024 17:19
Kirjoittaja pesäpaatti
Komia paatti, on hyvä mressä ja vahvasti tehty.
Ei siellä laudan saumoissa ole uutena ollut mitään massaa, ainoastaan puuvillakankaan soiro, joka tekovaiheessa on pistetty tervalla paikalleen.
Massa on jäänne epäonnistuneesta korjausyrityksestä. Vene on ollut heikolla hoidolla, kyllästys jäänyt hoitamatta ja liiallinen kuivuminen on saanut lautojen saumat aukeamaan.
Tarkkaan kun katsot lautojen limitystä, ne on ulkopuolelta tasaiset. Jos sauma on auki sisäpuolelta, sitä kautta sitä voi yrittää tilkkiä. Ulkopuolelta sen pitäisi saada menemään kiinni. En tiedä, saako tuota pellaöljyllä paisumaan kiinni ? Jos ei, hitaasti se huolellisen kyllästyksen jälkeen paisuu vedessä kiinni.
Alimmat laudat voi olla niitattu kuparinauloilla, mutta ylemmät kotkattu sinkityillä venenauloilla. Tarkasta onko nämä naulat vesirajan alapuolella vielä luotettavat vai onko ruoste syönyt ne jo pitämättömiksi ?
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 28 Marras 2024 10:29
Kirjoittaja jylhä
On tosiaan ollut ihan liian huonolla hoidolla. Vähän sitä ihmettelinkin että mitä sieltä saumoista pursuaa, mutta varmaan on joskus laitettu sitä mitä on sattunut autotallista löytymään. Rakenne on "puolipontti" eli sisältä laudat on limittäin ja ulkoa tasasaumainen, niin sisältä ei rakoihin pääse käsiksi. Hidas kyllästys voisi olla hyvästä, kiirettä ei ole. Kiitos vinkeistä, en noista sinkityistä tiennytkään. Täytyy raaputella ja tutkailla lisää.
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 29 Marras 2024 15:00
Kirjoittaja Lindqvist
Kyllä on erittäin kaunislinjainen vene noita veneitä ei saada helposti enään uusia että kannattaa kyllä korjata . Ei kai siellä mitään suurempia vaurioita ole.
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 17 Touko 2025 23:38
Kirjoittaja Moipaavot
On kyllä upea yksilö tämä. Tietääkö kukaan kertoa, onko jo kunnostettu?
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 18 Touko 2025 12:54
Kirjoittaja jylhä
Veneen tiedossa oleva tarina on sellainen että ostin tuon naapurikunnasta viime syksynä oikeastaan vain siksi että harmitti kun se lepäsi metsässä. Omistaja oli mökkiläinen joka kertoi veneen tulleen Porista ja se on Kumpuselän valmistama. Siivosin mädät rallit puunlehtiä ym moskaa pois veneestä ja imuroin neulasia imurillisen. Sitten tuuppasin sen sisään talveksi. Nyt keväällä aloin sutiin sisälle pellavaöjyä ettei puut kuivuisi enempää halki. Etu ja takakansi on käytännössä menetetty, kokka ja peräpuussa on myös pehmeätä. Pari/kolme lautaa on halki ja saumat irvistää muutamasta kohtaa. Juotan sille vielä lisää pöötä, kattoo sitten mitä se vaikuttaa. Mielestäni tuo on vielä korjattavissa ainakin lautoja vaihtamalla. Rakenne on ns puolipontti, joten sen saumojen korjaus on vielä arvoitus? Työ kannattaisi aloittaa viivyttelemättä, mutta kun on 100 muutakin asiaa kesken. Siksi olen välillä harkinnut jopa uuden omistajan etsimistä. Pistän kuvia lisää myöhemmin.
Re: Kumpuselän saumakitit pursuilee
Lähetetty: 18 Touko 2025 21:54
Kirjoittaja jylhä
En tiedä kuinka kauan vene oli paikallaan levännyt, mutta ainakin yhden syksyn lehdet siellä oli

Sisällä on jonkin verran tervaa mikä ei yhtään auta pellavaöljyn sivelyä,mutta muuten sen kyllä sai melko puhtaaksi.

Kuvan alalaidassa oleva etukannen "tuhtolaatikon" seinä joutaa myös poistoon.
Moottorikin olisi odottelemassa
