Sivu 1/1

Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 18 Heinä 2015 16:18
Kirjoittaja kimsir
Tervehdys

Reilut kaksi vuotta sitten alkaneen Scylla projektin nykyvaihe parin kuvan kautta esiteltynä. Hieno vene ja hienosti purjehtii myös kryssii ihan mukavasti, vaikka takilointiin ei toistaiseksi ole panostettu muuten, kuin virittämällä kokonaisuus vanhan mallin mukaisesti paikalleen. Sain veneen nippa nappa purjehduskuntoon ja nyt on aika perehtyä hieman paremmin veneen ominaisuuksiin käytössä.

Vene vuotaa viikon vesilläolon jälkeen turhan paljon, vaikka tiivistin saumat vesilinjan alapuolelta TÄT-tiivistemassalla. Tiiviste aine vaihtuu Sika-tuoteperheen massaan keväällä. TÄT-tiivistemassa ei ole tarkoitettu saumojen tiivistämiseen, vaan halkeamien väliaikaiseen täyttöön, näin ollen se ei tarraa puuhun yhtä hyvin, kuin Sika tms. uretaanipohjaiset saumausaineet. Pääasiassa tiivistys toimii mutta muutamasta kohdasta vettä tulee sisään liikaa. Toivottavasti turpoaa mahdollisimman pian. Toisaalta runkoon tuli imeytettyä kyllästettä varsin runssaasti, niin kaipa sekin hieman hidastaa turpoamista ja vielä, kun ulkopinnassa vesilinjan alapuoliset odsat on lyijymönjätty pariin kertaan ja sen päälle neljäkerrosta Epifanesin Under water primeria, niin johan siinä on aineita estämään veden imeytymistä puuhun.

Työtä ja keskustelua on riittänyt ja riittää vielä jatkossakin, joten linjoilla ollaan. Kiitokset tähän mennessä saaduista vinkeistä ja neuvoista. Monta kysymystä jäljellä ja toivottavasti joskus itsekkin pystyn opastamaan/jeesaamaan tiedon ja kokemuksen pohjalta puuveneilyyn liittyvissä asioissa.

Kimmo

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 18 Heinä 2015 16:55
Kirjoittaja snurra
Eihän toi mitään vuoda, ihan selkeesti kelluu:) Todella siisti yleisilme, ota pari kuvaa aurinkoisella säällä(tiedän pitää olla tosi nopea jos meinaa ehtiä) niin päästään oikein herkistelemään.

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 18 Heinä 2015 17:04
Kirjoittaja kimsir
Joo, ei vuoda. Kondessivesi se vaan pilssissä muhii,)

Ton näköstä sen sitten on kun Johnsonin pilssipumpun automaattiguugeli ei pelaa. Onneks ei oltu merellä nukkumassa just tuona yönä, kun tuo tapahtui. Vaihtoon menee tai snorkkeli naamalle yöksi.


kimmo

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 18 Heinä 2015 19:53
Kirjoittaja vehkasalo
Hieno! Onneksi olkoon! Kannattanee panna toinen pumppu johanssonin kaveriks!

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 19 Heinä 2015 08:18
Kirjoittaja venealeksi
Hyvältä nyttää eikun purjehdustestejä tekeen.
Onneks olkoon isosta urakasta selviytymisestä.

Aleksi

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 19 Heinä 2015 09:19
Kirjoittaja matti
Kylläpähän on hienon näköinen vene! :)) :))
Luulen, että kun on tuota kosteutta hieman kölin päällä, niin turpoaa ja alkaa pitään veden ulkopuolella kohtsillään.
Kuten edellä sanottua, purjeita ylös ja purjehtimaan, loistavan näköinen!

Kuvistä näkyy, että pituustasapainokin on kohdillaan, perä ei ole painuksissa. 8]

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 19 Heinä 2015 19:54
Kirjoittaja kimsir
Moro


Juu, huomenna reissuun Turun ja kustavin suuntaan testailemaan. Pumppua Raisioon vaihtamaan ja lisäpumppua hakemaan. Balanssi on aika hyvä ainakin siihen nähden mitä se edellisen omistajan kuvan mukaan oli. Keulaan tulee luontevasti eri vermeistä lisäpainoa, joten balanssia ei tarvitse erikseen lisäpainoilla hakea.

Suomen Scyllapurjehtijoiden Facebook sivulla kuva Scyllapurjehtijoiden MM-kisatilanteesta Naanatalissa. Asemat oli loistavat heti alussa, sit alettiin säätelee isoapurjetta, kun hieman lötkötti, niinpä kisan viotto karkas käsistä:))


Kimmo

Re: Scylla projektista pari kuvaa

Lähetetty: 19 Heinä 2015 21:21
Kirjoittaja Northling
Moro

Tässä
Kuva

Hienoltahan se Helmiida näytti. Piti käydä paremmin tutustumassa mutta Kippari oli kovin varattu :)
Ei ole ponnistukset menneet hukkaan!!!

Nortti