Sivu 1/1

Onko kotimaiselle puusoutuveneelle markkinoita Suomessa?

Lähetetty: 25 Huhti 2015 00:46
Kirjoittaja Juurakko
Hei

Mikäs tilanne noiden suhteen on? Nopealla googlettelulla löytyy kyllä uusia mutta ostetaanko niitä? Hinta näyttäisi olevan 2500€ luokkaa.

Asia kiinnostaa minua koska appiukko aloitti yrittäjänä 1965 tekemällä veneitä. Veneitä tehtiin muutama vuosi, kunnes paremmin myyvät arkisemmat puutuotteet syrjäyttivät ne. Veneitä tehtiin edelleen tasaiseen tahtiin aina silloin tällöin, jos joku osasi kysyä. Viimeisen kymmenen vuoden aikana veneitä ei ole tehty.

Tässä sikäli jännä paikka että appiukko on päälle 70 vuotias ja tekee täyttä työpäivää edelleen, ilman että siinä olisi mitään kummallista tai säälittävää. Tosin sanoen kyseessä ei ole seniili jäärä, joka ei osaa lopettaa.

Pitkää työuraa tuskin on silti edessä, mutta mietin olisiko ajat muuttuneet, että käsin tehdylle puuveneelle olisi markkinoita? Olisihan se sääli jos tämä tietotaito häviäisi appiukon mukana, ilman että se siirrettäisiin yrityksessä eteenpäin.

Re: Onko kotimaiselle puusoutuveneelle markkinoita Suomessa?

Lähetetty: 25 Huhti 2015 08:26
Kirjoittaja Qubik
Valitettavasti pikkuveneluokassa vetää muovi ja peltivenet pitemmän korren. Jo kestävyyden, huolettomuuden ja helppohoitoisuuden takia. Valtaosa sunnuntaiveneilijöistä kiinnosta vaan se että vene trailerilta alas ajaessa kelluu ja vie kalaan ja tulee takas trailerille niin tarvittaessa. Massatuotantovene kestää sen kohtuu hyvin ja marrkkina määrää. 8\ isommisa retkiveneissa on taas investointi senverran iso, ettei kukaan jaksaa hyllyyn valmistaa ja tilamalla tekiessä ei leipää pöydälle saa. Kenties tilanne muuttuis, jos sita yritettäis muuttaa. Venemessulla oli kahdelaista tarjolla: puisia soutuveneita ja sitten entisöityjä/ korjattuja veneitä. Itse olen huomannut että kiertopalkintoina ja haluttuina on sisämoottorilliset pikkuhytilla noin 8 metriset, jonka hinta ei ylittää 2500€ n raja. Se on ilmeisesti se mitä normiduunarin selkäranka kestää. Ja siinä ois ostaija. Monta 7000-10000€ venetta on kaupiteltu jo monta vuotta. Syitä on varmasti monta, mutta ihmisilla vaan ei ole varaa harrastuksiin vieläkään.
Itsekin olen harkinnu oppipojaksi menemista vanhemmalle mestarille ja juuri siitä syystä, että venenveisto on hitaasti häviävä taido.

Re: Onko kotimaiselle puusoutuveneelle markkinoita Suomessa?

Lähetetty: 25 Huhti 2015 10:14
Kirjoittaja venealeksi
Kyllä muutamat onnistuvat uusiakin veistämällä itsensä elättämään.
Osa tekee sitä virapelinä tai eläke puuhteena ja omissa velattomissa tiloissaan extratakseen.

Jos ajattelet sitä yrittäjänä niin tässä karkeasti karu matikka karkeana esimerkkinä.
Olettaen että tilat on valmiit, omat ja velattomat.
Myyntihinta 2000 Eur
Alv -480 Eur
Materiaalit paatista riippuen n. -600 Eur
Mainonta, pakolliset vakuutukset (Yel, Tapaturma), kirjanpito, sähkö, työkalujen kuluma yms.. heitetään laskennallinen -200 Eur/vene. ( Tähän menee helposti paljon enemmän )
Yrittäjänä tekevälle jää siis karkeasti 720 Eur/vene.

Eli jos 2-3 venettä teet ja myyt kuukaudessa niin saat jonkinmoisen palkan.
Mutta onnistuuko uusi tekijä tekemään ja myymään. 24-36 venettä vuodessa. Aika optimistista.
Vuokratiloissa homma vaikeutuu entisestään.

Kyllä varovasti kannattaa lähteä liikkeelle.
Aleksi

Re: Onko kotimaiselle puusoutuveneelle markkinoita Suomessa?

Lähetetty: 11 Touko 2015 10:01
Kirjoittaja MÖsteri
Joskus jossain tekstissä oli niin, että veneenveistäjän pitäisi tehdä kuukaudessa neljä soutuvenettä kolmessa viikossa. Ylijäävänä neljäntenä viikkona veneet on saatava myytyä ja hoidettava osasto "muut".

Sitten on ihan oma kysymyksensä, että miten ja kenelle ne veneet saadaan myytyä. Voisi uskoa, että on mökkiläisiä, joille hyvin kelpaisi omaan rantaan puinen soutuvene puuhailtavaksi. Ilmeisesti aika monella (kaupunkilaisella) mökkiläisellä on itse tekemisen määrä hyvää vauhtia vähenemässä. Jos katsoo vaikkapa mökkilehtien kevätjuttuja, niin paljon mainostetaan nimenomaan huolettomuutta ja rentoutumista esim puutarhatöiden sijaan tai tilalle. Jos soutuveneen tervauksen saa myytyä mökkiläiselle rentouttavana zen-puuhana, niin sitten voi olla markkinarakoa. Mutta jos siitä tulee noin sadas vuosittainen mökki-nakki, joka teetetään jollain mökkitalkkarilla tuntityönä, niin kyllä taitaa muovipaatit vetää pidemmän korren. Valitettavasti.

Voisi kuvitella, että nykyajan veneveistäjän täytyy olla aika monitaituri. Pitää osata markkinoida, brändätä, pyörittää firmaa byrokrazioneen ja sitten pitäisi ne paatitkin saada kasaan. Hienoa että tekijöitä on!