Sivu 1/1

Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 18 Helmi 2015 19:10
Kirjoittaja kimsir
Morjens

Olis listojen liimaus edessä. Minkälaisia kokemuksia pikkulämpötiloissa (+ 0-4), preussuhallissa tehtyihin liimauksiin löytyy? Sikaflex 292 i, ehkä ensimmäisenä mielessä, kuin myös epoksi ja uretaanipuuliima. Lämpöpuhallin myös käytössä. Ennen ruffin ja sitloodan kyllästystä pitäis saada liimaukset tehtyä, jotta pääsin myös lakkailemaan mahdollisimman varhain.

Kimmo

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 18 Helmi 2015 21:47
Kirjoittaja jani
Uretaaniliiman kanssa on minulla liimaukset onnistunut nollakelillä ja halogeenilampun lämmöllä. Muista en osaa sanoa.

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 18 Helmi 2015 21:50
Kirjoittaja Qubik
Pakkauksesta löytyy käyttöohje. Lue sitä ja siellä kirjoitettu on totta. Toimiessa eritavalla VOI onnistua, mutta epätodennaköista...

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 18 Helmi 2015 23:00
Kirjoittaja stuuvari
Epoksi ei kovetu kylmässä (hitaasti kyllä) vaan alkaa kovettumaan nopeammin mitä enemmän lämpö nousee. Pakkaseen päin en uskaltais päästää. Epoksille mieluummin vähint. jotain 15 astetta.

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 19 Helmi 2015 07:30
Kirjoittaja venealeksi
Liimauksen lujuus ei tule vastaamaan oikein tehtyä vaikka sen jotenkin saa pitämään.
Rakennusliimoissa on myös pakkasella toimivia ja muistaakseni esim Kiillon Kansisauma massa toimi lähes nollakelissä.

Nollan paikkeilla kappaleiden pinnoissa voi myös olla ohut jää joka kannattaa poistaa ensin.

Aleksi

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 19 Helmi 2015 18:05
Kirjoittaja kimsir
Morjens

Sikafleksin puolelta sanoivat että esimerkiksi 292 i liimaus onnistuu +5 asteen lämpötilassa, mutta kestää kuivua pidempään ja lujuuskin pitäisi olla ok.
Epoksilla ja sikalla tekis mieli liimailla, joten täytyy odotella lämpimiä kelejä ja jättää kokeilut sikseen.

Kiitokset kommenteista

Kimmo

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 19 Helmi 2015 21:48
Kirjoittaja Northling
Moro

Mä joskus Scylla Sindbadia korjatessa en tajunnut kuinka kylmä keli oli ja vasta kotiin kävellessä huomasin että maa oli huurteessa. Pressun alla, halogeenien hohkatessa illan mittaan, oli kyllä reilusti plus asteita, mutta yöllä oli varmaan pakkasta. Sellanen ilmiö vaneria pinnoittaessa tuli esiin, että epoksi muuttui osittain läpinäkymättömäksi; vaalean harmaaksi. Kovettuminen kesti 2 vuorokautta normaalin 12 h sijasta. Mielestäni myös aminovahaa nousi epoksin pintaan enemmän. Kyse ei ollut liimauksesta, joten lujuudesta en sano mitään.

Saatko liimattavia kohtia eristettyä pressulla ja vaikka telttapatjoilla niin, että saat ko. alueet lämppärilla pidettyä lämpimänä?

Nortti

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 19 Helmi 2015 22:46
Kirjoittaja kimsir
Moi

Jostain muusta forumista löytyi myös kokeilu epoksin käytöstä kylmässä. Kuivumien oli ollut hidasta, mutta epoksi oli kuitenkin kovettunut, tosin lujuudesta ei sanottu mitään.

Pressukikka onistuu ihan hyvin, kyllä. Täytyy sit varmaan viritellä hallipuhaltimen kanssa, niin pääsee liimailemaan ruffin reunalistat kiinni ja viimeistelemään ne hiomalla ennen kyllästämistä. Parempi se on liimata kunnolla ja oikein, kuin riskeerata jo tehtyä työtä ja hukata materiaaleja ja aikaa. Liukuovet on nyt työn alla. Ne saan liimattua, kyllästettyä ja lakattua työhuoneen lämmössä. Hienoa kaya mahonkivaneria saapui aamulla, joten homma etenee aika mukavasti. Preekonkien kanssa paini onkin seuraava iso työ. Ne kun saan tehdyksi sitloodan viimeistelyn kanssa, niin alkaa rungon puutyöt olla reilusti voiton puolella. Reelinkien kaaret onkin jo karkeasti sahattuna. Höyläystä ja hionataa yksi/kaksi päivää, niin nekin alkaa olla asentamista vaille valmiit. Melkoinen palapeli ja liimausprojekti noista preekongeista näyttää tulevan, joten jos vaikka malttais viivytellä niiden tekoa tuonne huhtikuun alkupuolelle saakka.


Kimmo

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 19 Helmi 2015 23:50
Kirjoittaja stuuvari
Itse käytän epoksilla laminoidessa "kylmää" hyväksi, kylmä = 15-16 astetta. Antaa käsittelyaikaa paremmin ja tuossa lämmössä amiinia ei muodostu enää pintaan kun tila on muuten kuiva. Aika ja lämpö sitten kovettaa. Kun mennää 10 asteeseen ja alle, alkaa amiinia muodostua silmin nähtävästi aika nopeasti. Epoksi toimii koko ajan kunhan on + asteita, mitä vähemmän asteita, sitä hitaammin. 0 asteesta ja alle en tiedä, ei ole kokemusta, mutta käsittääkseni prosessi pysähtyy, ainakin melkein. Olen jostain lukenut että sitä voi sekoittaa, pakastaa ja sulattaa ja sitten taas käyttää, liekö totta. En aio kokeilla.. tai mistäpä sen tietää jos joskus joutuu..

Re: Liimaus nollakeleillä??

Lähetetty: 20 Helmi 2015 18:43
Kirjoittaja matti
Oliskohan ollut amerikan puuvenelehti jossa luki, että tarkka veneentekijä laittoi ylijääneen epoksin pakkaseen ettei mene hukkaan ja seuraavan kerran tarvitessaan otti ja lämmitti, muistaakseni vesihauteessa, kun lämmetessään notkistu voi käyttää normaalisti, kovettuminen alkoi.

Itse olen käyttänyt vanhaa jo vaaleaksi kiteiseksi käynyttä epoksin tähdettä, kun lämmittää ja sekoittaa "sulaa" kirkkaaksi ja toimii kuten pitääkin. (liimannut hieman toisarvoisia kohteita varmuuden vuoksi)