Sivu 1/1

Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 22 Huhti 2014 10:16
Kirjoittaja matvei
Aloitteleva puuveneilijä kysyy neuvoja vesirajan alapuolisen osan maalaukseen ?
Uusi ja hyvässä lakassa olevan pikkupaatin pohjan tumma maali hilseili talven säilytyksessä pahasti, olikohan kysessä joku myrkkymaali vaiko miranoli ? Tietoa maalista ei ole, paatti kun ei ole oma valmiste, vaan tuli hankittua vähän kuin heräteostona.

Rapsuttelin nyt maalin pois, mutta en hionut vielä mitenkään puhtaaksi, sillä alta paljastui lakkapitaa eli samaa mitä kyljissäkin on ihan primakunnossa. Miten neuvoisitte nyt työtä jatkettavan ja mitä maalia tai ainetta tulisi veserajan alapuolelle vetää. Paatti on käytössä sisävesillä, joten onko myrkkymaali suositeltava tai välttämätöntä.

Vedänkö ensin venelakan rapsutetun alueen yli ja sitten päälle jotain tummaa, jotta saan taas näyttämään aidolta ja toivottavasti kestävämmältä kuin edellinen versio. Ettei tätä operaatiota tarvitsisi joka kevät tehdä !

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 23 Huhti 2014 08:27
Kirjoittaja matvei
Kukaan ei näköjään ehdi tai jopa viitsi vastata aloittelijalle ? Kai se on vaan sitten jotain kokeilta omin päin, vai tulisiko nyt vielä odotella ilmojen lämpiämistä ja mahdollisia neuvoja samalla. :P

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 23 Huhti 2014 09:22
Kirjoittaja snurra
Mitään en tiedä mutta lakkapinnan päälle maalaaminen ei kuulosta hyvältä idealta, eli siis otettava puhtaalle puulle, pohjamaali(praimeri), ja pintaan tavan pintamaali tai myrkkymaali maun mukaan. Maalivalmistajilta, esim. Hempeliltä löytyy valmiit ohjeet mitä maaleja käytetään ja missä järjestyksessä.

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 23 Huhti 2014 10:33
Kirjoittaja caracal
Myrkkymaalista ei sisävesillä ole mitään hyötyä, pikemminkin haittaa, koska se on huokoista ja liituuntuvaa. Kuluu pois kun harjalla peset pohjaa ja sotkee varpaat jos sitä uidessa hypistelee. Minä laittaisin jonkun kovan ja tiiviin maalin, joka on helppo pitää puhtaana. Varsinkin jos vene on pieni, niin levät ja muut pois mekaanisella puhdistuksella tarvittaessa, mukavampi itselle ja luonto kiittää.

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 23 Huhti 2014 21:48
Kirjoittaja matvei
Kiitos neuvoista. Veneitä on oikeastaa kaksi, mutta se ongelma tuli nyt esiin pienessä kauniissa puisessa jollassa, jolla on tarkoitus siis tarvittaessa vaan rantautua isommasta veneestä. Kauniita kun ovat puuveneiden tapaan molemmat, niin en tohtisi ryhtyä niitä väärillä maaleilla pilaamaan.
Siis kaikki lakka pois vesirajan alapuolisesta osasta ja päälle joku kova maali, mutta mikä ??? Neuvokaa mua nyt vielä senkin suhteen, kiitos ! ;-)

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 24 Huhti 2014 08:53
Kirjoittaja aparaatti
Minäkään mittää mistää tiedä mutta mä jatkoin edellisen omistajan tekemisiä ja laitoin miranolia!
Alla näky olevan vaikka mitä maaleja puuhun imeytyneenä( oranssia, punasta, sinistä..)
Ei se miranoli varmaan paras vaihto oo, mutta tuskimpa huonoinkaan

https://www.dropbox.com/s/l86npyy1401le ... .51.27.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Miranolin jälkeen
https://www.dropbox.com/s/h6qvakkqyczw2 ... .08.10.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 04 Touko 2014 22:20
Kirjoittaja Qubik
http://koti.kapsi.fi/hvartial/paint/paintf.htm" onclick="window.open(this.href);return false; suosittelen koko sivuston lukemista.

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 26 Huhti 2016 13:21
Kirjoittaja aparaatti
näänkö oikein vai onks tän pohja käsitelty kosteuseristeellä ?!
http://www.nettivene.com/moottorivene/m ... ene/635007

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 26 Huhti 2016 15:45
Kirjoittaja IlkkaL
aparaatti:

Veikkaisin, että tuon nettiveneen pohjassa on Hempelin Hard Racingia, joka on tuollaiseen nopeaan veneeseen sopiva maali. Vielä muutama vuosi sitten sitä sai vihreänä, ja vuoden pohjassa oltuaan se haalistuu tuon väriseksi.

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 26 Huhti 2016 15:50
Kirjoittaja IlkkaL
Katsoin ensin vain ensimmäisestä kuvasta, että nopea tuulilasivene siinä, mutta sehän olikin tuollainen pyöreäperäinen... Mutta joka tapauksessa, myrkkymaaleja on ollut markkinoilla tuollaisia vihreitäkin.

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 27 Huhti 2016 11:40
Kirjoittaja late53
Moi, itse painin saman kysymyksen parissa. Caracal suosittelikin jotain kovaa ja tiivistä maalia, mutta mitä se olisi? Veneeni on puoliliukuva mahonki-risteilijä. Pohjaan olen aina vetänyt nimenomaan sitä myrkkymaalia joka ns. ''kuluu'' kun veneellä ajetaan. Tiedän, että siitä ei ole makeassa vedessä mitään iloa, mutta sitä kuitenkin olen joka kevät laittanut. Olen jo sisuuntunut joka keväisestä pohjan maalaamisesta, niin mielelläni laittaisin jonkun kestävän maalin ja nimenomaan kovan ja tiiviin maalin. Joskus meinasin laittaa jotain joka purkin ohjeiden mukaan olisi toiminut kuin junan vessa tarkoitukseensa, mutta sitä ei ollut kun mustan värisenä ja mielellään sen pitäisi olla punaista.

- Lauri

Re: Vesirajan alapuoleinen käsittely

Lähetetty: 27 Huhti 2016 17:19
Kirjoittaja vehkasalo
Jos et tiedä milloin ja miten puu on kyllästetty niin lakat pois, owatrol 1 kyllästys.Päälle lyijymönjä ensimmäinen kerros reilusti ohennettuna ja sitten pari kerrosta päälle.
Ei myrkkymaalia jos sisävesillä. Niistä on siellä enemmän haittaa, eikä mitään hyötyä.