Sivu 1/1

kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 16 Loka 2013 12:44
Kirjoittaja niksula
Olisi jälleen yksi kysymys. pitäisi teettää viisimetriseen campingveneeseen kuomu, jota voisi pitää päällä ajonkin aikana. jotain siis tämän kaltaista:
http://cdn.blocket.com/static/2/images_ ... 628220.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;

mistä kannattaisi kysellä? ja toisekseen, onko mitään mahkuja saada teetettyä kuomua, joka taittuisi taakse alas sen kerran kun on hyvä sää, vai ovatko tukikaaret tällaisessa tilanteessa lähtökohtaisen kiinteitä?

N.

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 16 Loka 2013 19:13
Kirjoittaja matti
Miksi?
Tuon kokosella, siis viisimetrisellä, jos se ei ole todella nopea, ainakin minä haluaisin nähdä joka suuntaan esteettömästi, koska sivulta-, takaa tuleva ei välttämättä näe/ huomaa venettäsi etenkään vastavaloon ja olet vaarassa tulla yliajetuksi! 8o
Jos kuljet vaikka 40 kn, niin silloin ei tarvi juurikaan nähdä kuin etusektoriin, takaatulijat eivät yllätä!
Kuomuun uhratuilla rahoilla saa ainakin parille ihmiselle kunnolliset (ei mitään merkkivaatteita) säänkestävät vermeet! |+|

Tosin jos kuomu on sitävarten, että vene ei ole täyteen lepän lehtiä satamassa, niin se on hyvä hankintaperuste, mutta siitä huolimatta ajelisin ilman kuomua, koska tiedän, että on ollut monta läheltäpititilannetta koska ei ole nähty toista kulkijaa!!!!! 8-|
Itse viittaat huonoon ilmaan, kun sataa, niin monessa veneessä on jopa tuulilasi huurussa, muista laseista puhumattakaan näkyvyyden ollessa muutoinkin sateen takia huono.

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 16 Loka 2013 19:52
Kirjoittaja Ande
Riippuu tietenkin paljon mistäsuunnalta kuomuntekijän tulisi löytyä?

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 17 Loka 2013 09:02
Kirjoittaja niksula
vene on helsingissä, mutta kuomun ehkä löytäisi jostain muualta päin Suomea edullisemmin.

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 20 Loka 2013 22:30
Kirjoittaja Mikko V
Moi,

Itse teetin kuomun täältä http://www.beshar.fi/covertop/" onclick="window.open(this.href);return false; ja kolmen kauden jälkeen ei ole löytynyt mitään valitettavaa. Myös palvelu oli ensiluokkaista, kun ensin uskoi nettisvujen tekstiä, että sähköposti on se hitain palvelukanava, otti luurin käteen ja soitti. Minkäänlaista hintavertailua en tehnyt, vaikutti vaan lyhyen googlauksen jälkeen varteen otettavalta tekijältä.

M.

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 21 Loka 2013 12:15
Kirjoittaja MikkoA
Komppaan kaiman suosittelemaa Cover Topia, homma sujui luonnikkaasti ja kuomu on edelleen timmissä kuosissa seitsemän kesän jälkeen.

Mikko A

Re: kuomun teettäminen tai tekeminen itse

Lähetetty: 21 Loka 2013 17:29
Kirjoittaja Donna 28
Joka veneilykylästä yksi hyvä kuomun tekijä löytyy. Hyvän kuomun tekijän tunnistaa siitä, että hän on tehnyt jo vuosia ellei jopa kymmeniä vuosia kuomuja. Huonot taas ... usein miten päin vastoin, tosin hinnatkin ovat useinmiten päin vastoin. Ammattimies tietää hintanasa.
Itseäni askarruttaa venekatokset, siis en tarkoita säilytystilaa vaan katosta veneessä. Tosin ratkaisut varmasti löytyvät em. ammattimiehiltä, mutta olisipahan niitä mukava nähdä luonnossa kuvina. En ole täältä Googlestakakaan apuja löytänyt. Vaatimuksenani on, etteivät ne saisi olla kulkemisen esteenä ja vielä sekin, että ne olisivat esteettisesti mukavan näköisiä. Ja vielä, että niihin saisi myös seinät tarpeen vaatiessa.
Donna 28 :)