Sivu 1/1
Mahonkikaton sisäpuolen home?
Lähetetty: 19 Huhti 2013 10:50
Kirjoittaja piikakivi
Miten poistan / estän muodostumista hytin mahonkikaton alapuolelle syntyvän mustan homeen (vai onko se "hometta")?
Re: Mahonkikaton sisäpuolen home?
Lähetetty: 19 Huhti 2013 16:24
Kirjoittaja Donna 28
Peset sen homeenpoistoaineella, jota saa jokaisesta rautakaupasta, sitten raavit lakan tai maalin pois ja kyllästät sen sellaisella aineella, joka vastustaa homehtumista. Sen jälkeen lakkaat se uudelleen. Sitten
lisäät hytin ilmanvaihtoa sen verran reilusti, ettei hometta pääse syntymään. Home on yleensä ilman vaihdon puutteesta syntyvä lieveilmiö. Yleensähän home tulee hytin kattoon ja muuallekin talvisälytyksessä, kun ei ole huolehdittu riittävästä ilman kierrosta pressujen alle.
Jos hometta vain vähän, pesisin sen sienen kanssa pois ja hoitaisin ilmanvaihdon kuntoon erityisesti syystelakoinnissa.
Donna 28

Re: Mahonkikaton sisäpuolen home?
Lähetetty: 19 Huhti 2013 20:31
Kirjoittaja matti
Lika homehtuu!!!
Jäänyt katto pesemättä?
Hyvä konsti on syksyllä "pestä" veneen sisäpuoli tolu/ vesi seoksella, 1/1 seos ,pyyhkii rätillä/sienellä eikä huuhdo/kuivaa, pintaan jäävä tolu estää homeen muodostumisen.
Keväällä pesee lämpimällä vedellä puhtaaksi pesuaineen pinnasta

Re: Mahonkikaton sisäpuolen home?
Lähetetty: 21 Huhti 2013 12:57
Kirjoittaja Veli-Matti
Vielä parempi konsti on ruiskuttaa syksyllä kaikki pinnat laimealla kloriittiliuoksella. Haituu talven aikana eikä tarvitse pestä pois.
Mutta kaikkein tärkeintä on kunnon tuuletus koko telakoinnin ajan.