Sivu 1/1
Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 13 Tammi 2013 15:27
Kirjoittaja vester
Tahmaliina on mainio apuväline lakkaustöiden pölynpoistoon, mutta ikävän kallis. Voisikohan halvempana vaihtoehtona toimia esim. Sinituotteen myymä tomuliina, joka on tarkoitettu kodin pintojen pölynpoistoon? Nihkeyttävänä aineena on tässä käytetty parafiiniöljyä. Jos toimisi, kustannus olisi murto-osa tahmaliinan hinnasta. Mahdollinen ongelma voi olla, että tomuliinasta jäisi pyyhittävään pintaan kalvo, joka haittaisi lakan kiinnittymistä. Onkos jollakin kokemuksia tomuliinan käytöstä lakkaustöissä?
Vester
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 13 Tammi 2013 17:08
Kirjoittaja Donna 28
Tarkoitatko kalliimmalla versiolla mikroliinaa? Mielestäni sitä voi tomuttaa, siis ravistaa puhtaaksi, jolloin se toimii edelleen.
Donna 28

Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 13 Tammi 2013 19:42
Kirjoittaja vester
Mikrokuituliinakin varmasti toimii, mutta en tarkoita sitä. Tahmaliinoja myyvät hyvin varustetut maalikaupat ja vastaavat. En muista tarkkaan valmistajan nimeä (olisiko 3M), mutta sideharsomaisessa liinassa on jotakin tahmaista materiaalia, johon pöly tarttuu. Ravistamalla pölyn saa sitten pois, joten liinaa voi käyttää useampaan otteeseeen.
Vester
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 14 Tammi 2013 02:03
Kirjoittaja raimå
Koska omat lakkaukset tapahtuu joko ulkona tai hieman pölyisessä ulkohallissa oon todennut että tahmaliina yhtätyhjän kanssa. Aloitin viime keväänä käyttämään juurikin mikrokuituliinaa ja siihen vähän tärpättiä ja nahkeena pyyhkäsee suurimmat pölyt pois. Toimiva setti.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 14 Tammi 2013 13:26
Kirjoittaja Mile
Mikä on tahmaliina? Valaiskaa tietämätöntä? Ennevanhaa ku oman isän kanssa kesällä vahattiin sitä Racing Green väristä Trumpan Heralttia niin pesun jälkeen kärry kuivattiin säämiskällä. Sitä parempaa pölynpoistajaa ei yksinkertaisesti ole olemassakaan! Sehän kesti käytössä isältä pojalle. Pestiin käytön jälkeen ja kuivattiin.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 14 Tammi 2013 16:45
Kirjoittaja MikkoA
No se on semmonen vähän niinkuin sideharson palanen, joka on käsitelty jollain vahamaisella tahmalla. Ihan on nimensä veroinen lappu, oisko noin 25 x 25 cm. Erittäin toimiva keksintö pintojen viimeiseen pyyhkäisyyn ennen lakkausta. Eikä niitä kulu kuin ehkä kaksi ysimetrisen ulkopuoliseen pyyhintään.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 20 Tammi 2013 03:49
Kirjoittaja Pölhis
Itse olen käyttänyt swifferin tai sinin kertakäyttöliinoja pölynpoistoon. En nyt muista nimeä, mutta staattisia liinoja joihin pöly tuntuu tarttuvan ainakin niissä olosuhteissa missä työskentelen ihan riittävän hyvin (teltta suht. pölyisessä ympäristössä). Ainoa onglema on ollut, että eivät ole mitenkään kestäviä, joten jos pinnassa on epätasaisuuksia (huonosti poistettuja vanhoja kerroksia, jäänyt tikkuja tms. huomaamatta) niin niistä saatta irrota nukkaa. Olosuhteet jossa lakkaan, eivät mahdollista "pianopintaa" joten olen todennut, että tahmaliinoihin ei kannata investoida ja nämä tuntuvat toimivan vähän paremmin kuin mikroliinat.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 20 Tammi 2013 17:54
Kirjoittaja vester
Tein kokeen sen Sinituotteen tomuliinan soveltuvuudesta pölynpoistoon. Vedin Ovatrol 2:ta mahonkilaudan hiotulle lakkapinnalle, josta yksi alue oli pyyhkäisty ko. tomuliinalla, toinen tomuliinalla ja sen jälkeen puutärpätillä kostutetulla kankaalla ja kolmas vain tärpättikankaalla. Tein tuon kokeen käyttäen Owa 2:ta, kun sitä oli sopivasti jäänyt avattuun purkkiin, mitä tahansa muutakin lakkaa olisi tietysti voinut käyttää. Aiempi lakkaus oli tehty jollakin öljylakalla, ei Owalla.
( En siis ollut käyttänyt pintaan myöskään ensin Owa 1:tä.) Halusin kokeella selvittää, jäisikö lakattavalle pinnalle tomuliinan parafiiniöljystä sellainen kalvo, joka estäisi lakan kiinnittymistä pintaan kunnolla. Jos kalvoa ei jää, lakkapinta pysyy kiinni alla olevassa kerroksessa normaalilla tavalla, kun sitä hioo hiekkapaperilla tai raapii siklillä. Jos pintaan sensijaan jää pyyhkäisystä kalvo, pitäisi sen päällä olevan lakkakerroksen irrota helpommin. Owa sai kuivua kaksi päivää. Kokeen tulos oli, että en huomannut mitään eroa lakan kiinnittymisessä tomuliinalla pyyhityssä kohdassa tai tomuliinalla ja tärpättirievulla pyyhityssä kohdassa tai pelkästään tärpättirievulla pyyhkäistyssä kohdassa. Owatrol istui kiinni kaikissa kohdissa ihan yhtä hyvin.
Joten oma johtopäätökseni on, että tomuliinaa ilmeisesti voi käyttää pölynpoistoon lakatulta pinnalta ennen seuraavan kerroksen lakkaamista. Mutta jokainen vastatkoon itse omista kokeiluistaan, en halua ottaa vastuuta, että tämän kokeen perusteella joku pyyhkii koko veneestä tomut tuollaisella tomuliinalla ennen lakkauksia ja sitten loppukesästä pinta alkaa kuitenkin hilseillä irti.
Vester
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 21 Tammi 2013 14:11
Kirjoittaja MikkoA
Unohtuipa edellisestä vastauksesta se, että muistaakseni tahmaliina maksaa tyyliin kolme euroa (Remox, Hki), joten ei veneen ylläpito siitä kai ole kiinni? Mutta hyvä, jos muutkin keinot toimivat.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 24 Tammi 2013 10:40
Kirjoittaja portis
Itsekin käyttänyt tota ns. tahmaliinaa ja hyvin on toiminut, eikä mielestäni kallis
____________________________________________________________________________________________________________
femtoleikkaus likinäköisyyden korjaus likinäön korjaus taittovirheen korjaus
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 26 Tammi 2013 18:37
Kirjoittaja Warjo
Tuo monesti ihmetyttää, että rahaa laitetaan kunnon tarpeisiin ja käytetään työaikaa hyvään lopputulokseen, mutta sitten säästetään jostain, usein varsin kriittisestä kohdasta.
Pari tahmaliinaa on kuitenkin halpa investointi verrattuna muihin maalaukseen/lakkaukseen liittyviin kuluihin.
(vain minun mielipide, kun en viitsi euron pensselin pesuun käyttää kahta euroa...)
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 26 Tammi 2013 21:18
Kirjoittaja vester
Periaatteessa samaa mieltä, mutta toisaalta... on se vaan tyhmää maksaa liikaa. Veneilytuotteissa aina vedätetään, joskus voi onnistua löytämään hyvän (oikeasti) korvaavan tuotteen rautakaupasta paljon edullisemmin. Mutta pitää tietää mitä ostaa.
Vester
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 29 Maalis 2013 12:12
Kirjoittaja Putsku
Meillä on duunissa ns. tahmaliinoja. Niissä on kuulemma mehiläisvahaa.
Re: Halvempi vaihtoehto tahmaliinalle?
Lähetetty: 28 Huhti 2013 20:28
Kirjoittaja J_P
Eri liinaversioita kokeilleena, kyllä tahmaliina on ehdottomasti paras pölyn poistoon ennen lakkausta. Biltemasta saa tahmaliinaa nimellä Imukangas, eikä edes kallis, paketissa on 10 liinaa, koko 40x70, hinta paketille 5,49€. Ja tämä ei ole maksettu mainos vaan pelkkä myönteinen kokemus
Terveisin Maiju
http://www.sy-panthera.com" onclick="window.open(this.href);return false;