Katamaraanijolla

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Pellis
Viestit: 434
Liittynyt: 10 Syys 2007 20:57
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Katamaraanijolla

Viesti Kirjoittaja Pellis » 12 Elo 2012 19:50

Rakentelin tässä iltapuhteiksi tuollaisen. Ompelin 4 mm okumesta ja kuidut laiton epoksilla ympäri jokaisen pinnan ja nurkan. Seuraavaksi olisi vuorossa koeajoa kuusiheppaisella perskoneella. 8o

http://www.youtube.com/watch?v=mQTD8POMlb8&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;

Tuolla enempi rojektista piirustuksineen. Peräpeili voisi olla pari kolme senttiä matalampi ja pari astetta enempi kulmaa, niin ei ottaisi ropelli niin helposti ilmaa kaarteissa.

http://www.moottorivene.info/keskustelu ... i-t4816/0/" onclick="window.open(this.href);return false;
Viimeksi muokannut Pellis, 19 Elo 2012 20:50. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Oksa on puun kukkanen.

Pellis
Viestit: 434
Liittynyt: 10 Syys 2007 20:57
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Katamaraanijolla

Viesti Kirjoittaja Pellis » 19 Elo 2012 20:46

Hyvin toimii jollana! Yksi päällä kulkee kohtuullisen rivakasti, joskin hieman märkää menoa kun törmäreitä en ole vielä roiskeita taittamaan asentanut.

http://www.youtube.com/watch?v=q6OVo-W71Fs&feature=plcp" onclick="window.open(this.href);return false;

Käytännössähän tuo on kyllä puu-komposiitti-paatti, kun on epoksoitu ja kuidutettu ympärinsä. :P
Oksa on puun kukkanen.

Vastaa Viestiin