Sivu 1/1

Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 05 Huhti 2012 21:57
Kirjoittaja luototo
Hei kaikki kangaskankaisen veneen omistajat tai kangaskannen tehneet nikkaroijat! Olen aikeissa uusia merikarvialaisen puuveneen kulahtaneen Nautolex- kannen purjekankankaalla. Kangaskansi on upean näköinen, perinteinen, miellyttävä jalan alla ja mahd. jopa hengitävä. Veneen kannen rakenne on alta ulos päin puurima, vaneri, kansimateriaalina 425-600g/m2 puuvillakangas. Minulla on nyt kolme eri vaihtoehtoa kangaskannen valmistuksen suhteen, enkä osaa päättää mikä näistä olisi paras. Olen saanut niin ristiriitaisia neuvoja puuvenerakentajilta, perinnevenerakentajilta kuin kangaskannen tehneiltä veneilijöiltä, että sekoitetaan nyt soppaa ja kysytään vielä täältäkin mielipiteitä.

Kolme tapaa tehdä kangaskansi, mutta mikä mahtaa olla paras?

a) puuvillakangas vanerin päälle, kyllästetään pellavaöljyllä+sinkkinaftenaatilla. Kuivuttua maalataan öljymaalilla esim. Uulan petroliöljymaali.
b) maalataan vaneri öljymaalilla. Märkään maaliin kangas kiinni ja maalataan päältä. Maalin kuivuttua tarpeen tullen uusintamaalaus.
c) Kangas laitetaan kanteen ja sen läpi painetaan lastalla epoksia. Epoksin kuivuttua maalataan öljymaalilla.

Vihtoehto A tuntuu vedenpitävältä ja hengittävältä, B helpoimmalta mutta mahtaako olla tiivis ja C tiiveimmältä mutta myös "hengittämättömältä". Kangaskantta ei huvittaisi uusia joka vuosi, joten jos sinulla on kokemuksia asiasta niin annahan kuulua. Kuulisin erittäin mielelläni itse kangaskannen tehneiden mielipiteitä ja tarkkoja työohjeita materiaaleineen työohjeineen.

Re: Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 06 Huhti 2012 11:07
Kirjoittaja Antti Korhonen
Ei ole kokemusta kuin vain luettuna omaksuttua, mutta itse ensin kyllästäisin huolella puu/rima/vanerikannen ja sitten tekisin jotain perinteiden mukaista A:n ja B:n välistä. Eikös jotkut laita viimeiseen kyllästekerrokseen vernissaa sulkemaan öljykalvoa ennen maalia tai lakkaa, jos oikein ole ymmärtänyt? PÖ-seoksen sijasta tuossa tapauksessa voisi kyllä varmaan miettiä jonkun nopeamman kyllästeaineen käyttöä kun sen kankaan kanssa saa varmasti muutenkin nyhrätä.

Tänä keväänä pääsen vihdoin tekemään oman hain kannen loppuun ja tarkoituksena olisi kokeilla sinkkinaftenaatti-pihkatärpätti-terva-pellavaöljykyllästyksen päälle Bilteman Pohjustusöljyä, http://www.biltema.fi/fi/Veneily/Kemika ... n-A-30550/" onclick="window.open(this.href);return false; kun on aika halpa tuote. Tärpätin, tervan ja pellavaöljynkin olen hakenut Biltemasta, kun tuntuu olevan litrahinta kohdallaan.

Epoksi tuo heti mieleen ikävät lasikuituhommat ja arvaisin, että kankaan pinta tuntuisi aika kurjan karhealta kyllästettyyn tai öljymaalilla maalattuun verrattuna. Myöskin yhden hai-veneen aiemmin kuidutetun kannen auki revittynä nähneenä tulee mieleen, että mitenköhän sen poistaminen sitten joskus, mahdollisten vuotojen takia, mahtaakaan onnistua siististi? Nyt saan varmaan kovan ryöpyn kaikilta jollia ja kanootteja kuiduttavilta, mutta en nyt vaan ole lujitemuovien ystäviä.

...Vaikka ei se tähän päde, niin tulee mieleen, kuinka luokkatoveri teki muotoilukoulussa joskus vuosia sitten kokeiluja räsymattojen epoksoinnista erilaisten muovituolien muodoissa. Niistä tuli ihan karmeita käsitellä paljaalla iholla ja varsinkin hartsien kuivuminen kesti paksussa kankaassa tolkuttoman kauan. Käryävät varmaan vieläkin, elleivät ole jo joutuneet kokkoon. Opittiin kuitenkin hommasta monenlaista, joten kannatti kokeilla! Puupäät muovihommissa! :P

Re: Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 06 Huhti 2012 11:48
Kirjoittaja matias1953
Katso vanhoja keskusteluja. Esimerkiksi Kangaskansi ja kyllästysasiaa......

Re: Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 10 Huhti 2012 11:36
Kirjoittaja luototo
Kiitos Antille hyvistä pohdinnoista. Ajattelin tehdä asiasta oman tutkielman, ettei tarvitse katua kun kansi on tehty. Hankin Taiteilujavälityksestä purjekangasta, leikkasin sen 0,5x0,5m muotoihin ja kiinnitin vaneripaloihin menetelmillä A, B ja C. Annan lojua ulkoa vuoden ja ensi kesänä näen mikä kesti ja miten.

Muuten, ihan rakentavasti...Tällä palstalla keskustelu joskus tyrehtyy viestiin ""katso edelliset keskustelut, hae aiheesta sieltä ja täältä..." jne. Jos tälle linjalle lähdetään, niin tänne voisi samalla laittaa automaattivastauksen "Katso Googelesta". Ymmärrän, ettei kaikki aiheet kiinnosta kaikkia. Sellaisiin viesteihin ei tarvitse vastata eikä niitä kannata lukea. Kuitenkin asiat elävät, tilanteet ja mielipiteet muuttuvat sekä lukijat vaihtuvat. Kyllä niistä jo keskustelluistakin aiheista voi vääntää juttua, pohtia ja mietiskellä. On paljon hedelmällisempää päästä vuorovaikutukseen ja kysymään juuri omasta ongelmasta tai mielenkiinnon kohteesta, kuin selata vanhoja asian vierestä kirjoitettuja viestejä. Tämähän on keskustelufoorumi, eikö?

Re: Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 11 Huhti 2012 07:43
Kirjoittaja jor
En tiedä luitko sitten sitä vanhaa keskustelua, mutta kirjoitellaan nyt vähän uusiksi.
Omaan Aleksiini väsäsin kangaskannen siten, että kyllästetyn rimakaton päälle kerros vernissaa
ja sitten kangas pingottaen. Kankaan päälle vielä kerros vernissaa. Väärin meni eli tuo päällimmäinen
vernissakerro esti sen kankaan alla olevan kerroksen kunnolla kuivumasta/hartsiintumasta
ja kankaan pikkuhiljaa kitistyessä paikalleen, vernissaa valui ruffien kulmista kuin räkää about parin
kuukauden ajan :-) Kyllähän se aikanaan kuivui ja on nyt maalattu uulan petroliöljymaalilla, joka
lienee kohtalaisen toimiva tuohon tarkoitukseen, koska se pysyy aika pehmenä. Kävelykanteen en sitä
laittaisi, koska se on siihen varmaan liiankin pehmeää ja paskottuu mattapintaisena aika herkästi.
Tuon Aleksin katto lisäksi talvisäilytyksessä vähän kupruilee, mutta oikenee kyllä sitten ulkona ensimmäisessä
sateessa. Ilmeisesti rimarakenne alla sen verran kutistuu alla.

"Oikea" tapa tehdä tuo katto olisi varmaankin ollut sen perinteinen folkkariresepti eli
kyllästetty katto maalataan ja märän maalin päälle pingotetaan (vesi)märkä puuvillakangas naputtelemalla
reunoista kuparinupeilla. Tuo kun kuivahtaa, niin sitten vielä kankaan maalaus päälle. (Jotenkin noin
se meni, kuukkelilla varmaan löytyy reseptejä).

Jos nyt tekisin, niin luultavasti päätyisin lasikuitukankaan epoksointiin ja johonkin kovempaan +
vähän kiiltävämpään maaliin, mutta piti olla niin "perinteinen" eli olkoot nyt seuraavat 60v sitten
tuo kangas hyttien katoissa :-)

Re: Kangaskannen käsittely

Lähetetty: 13 Huhti 2012 15:09
Kirjoittaja luototo
Hei Jor!

Kiitos vastauksesta. Olenhan minä selaillut noita vanhoja keskusteluja, mutta en oikein ole sieltä kokemuksen syvällä rintaäänellä kerrottua ehdotonta totuutta löytänyt. Nimenomaan uusin kävelykantta jos en muistanut alussa mainita.

Teen tosiaan tuon oman kokeilun irtolevyillä ja kolmella eri käsittelyllä. Saapahan jonkinlaisen käsityksen näiden kestävyydestä jo vuodessa.

Ikäväkseni luin kun mainitsit, että kävelytkannella ei Uulan petroliöljy kestäisi. Olin jo kallistumassa alkujaan tähän vaihtoehtoon. Toki voihan kannen aina pestä ja maalata uudelleen mikäli tarpeen tulee, ko?

Kerrotko vielä tarkemmin mitä tarkoitit kohdalla
""Oikea" tapa tehdä tuo katto olisi varmaankin ollut sen perinteinen folkkariresepti eli
kyllästetty katto maalataan ja märän maalin päälle pingotetaan (vesi)märkä puuvillakangas naputtelemalla
reunoista kuparinupeilla. Tuo kun kuivahtaa, niin sitten vielä kankaan maalaus päälle."


Eli maalataan millä? Arvelen, että sillä samalla öljymaalillako mikä tulee myös pintaan? Kiitos vielä hyvistä pohdinnoista!