Sivu 1/2

BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 15:04
Kirjoittaja jänis
Mikä olisi paras tapa maalailla uusi vanerivene?
Lasikuitua tuossa on vain levyjen saumoissa.

Ihan pelkällä tällä Topparilla?
Kuva

Vai tarvitsisiko alle tämän?
Kuva

Tai tämän?
Kuva

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 17:20
Kirjoittaja tkk
Minä ajattelin pohjustaa tällä:
Kuva

Ja vetää pintaan tämän:
Kuva

Vesirajan alapuolelta pohjustan samalla epoksilla millä liimaan ja vedän sen päälle myrkkyvärin.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 17:51
Kirjoittaja Northling
Moro

Älkää unohtako lahosuojaa ja kyllästystä (ei öljykyllästystä epoksin alle)

N

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 21:37
Kirjoittaja jänis
Yhden ruuheni maalasin Tikkurilan Teho öljymaaleilla ja alle laitoin jonkun tikkurilan puunsuojan! Tuo paatti on nyt 4 kesää kellunut joessa ja talvet jokitörmällä pohja taivasta kohden suojaamatta.
Hyvänä on vielä pysynyt ;-)

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 21:54
Kirjoittaja tkk
Minä vähän pelkään, että sen minkä kyllästämällä lahonkestossa voittaa taas maalin pysymisessä häviää. Niinpä ajattelin käsitellä ainoastaan noilla mainitsemillani aineilla + kylkilaudoituksen ulkopuolelta sillä epoksilla.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 22:33
Kirjoittaja Northling
Moro

No eihän se kyllästys kauheen syvälle vaneriin uppoa korkeintaan ekaan liimasaumaan, kanteista enemmän (ne onkin ne tärkeämmät, jos ei epoksoi kantteja).

Kyllä minä väittäisin että oikeaoppinen kyllästys nimenomaan parantaa maalin pysymistä. Kuivasta vettyvästä puusta maali irtoaa helpommin kuin öljyisestä kyllästetystä. Kyllästys muodostaa tavallaan "kynnet" maalille puun sisään. Voihan sitä tietenkin laittaa ekoiksi kerroksiksi ohennettua maaliakin ja hieroa se hyvin puun siään sudilla. Pellavaöljy itsessään ei kovetu ja jos puu jää liian rasvaiseksi ja sitten siihen vedetään päälle paksu "muovimaali" niin kyllä irtoaa. Toisaalta jos hyvin kyllästettyyn pintaan vedetään oikeaoppinen öljymaali tai pohjustus vernissalla niin kyllästyskin "kuivuu" tai jähmettyy puun sisään ja varmasti pysyy.

Mutta se lahosuoja on erityisesti koivuvanerille tärkeä koska koivussa on itsessään sokereita, jotka aiheuttavat sinistymistä ja lahoa. Pellavaöljykin yksistään on hyvää ravintoa homeille ja sienille, joten 25% myrkkyä joukkoon on välttämätöntä.

Nortti

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 22 Helmi 2011 23:03
Kirjoittaja tkk
Northling kirjoitti:Kyllästys muodostaa tavallaan "kynnet" maalille puun sisään.
Minä luotan tässä suhteessa enemmän tuohon pohjamaaliin, mikä on tehty ihan sitä varten, että se antaa ne kynnet ja auttaa tarttumaan.

Vanerin kanttiahan jää ulkona näkyviin lähinnä limisauman "lautojen" reunoissa, ja ne pohjustetaan epoksilla. Muualla rakenteissa kantin suojaa aina joku lista tms mitkä tulevat myös epoksilla kiinni. Kanteen taidan laittaa lasikuitukankaan, jolla haen myös hiukan perinteisen purjekangaskannen näköä. En siis täytä sitä kokonaan epoksilla.

Hannun kokemukset ja kirjoitukset ovat vahvistaneet uskoani tähän menetelmään:
http://koti.kapsi.fi/hvartial/white/whitef.htm

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 11:00
Kirjoittaja Veli-Matti
Kyllä Nortti on 100% oikeassa - se on tässä vuosikymmenten ja useiden veneiden kanssa tullut havaittua ihan käytännössäkin. Kyllästys on se ykkönen maalin pysymisen kannalta pidemmällä aikavälillä.

Mutta tuo Tikkurilan Otex on muuten pirunmoinen pohjamaali valintasi on hyvä mutta miksi kalustemaalia?
Tikkurilallahan on siihen tarkoitukseen veneisiin tarkoitettu Erikois Alkydimaali jonka kestävyys, uv-kesto sekä liika hylkivyys hakkaa kaiken maailman "Marine-Pömppelit" mennen tullen.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 11:09
Kirjoittaja jänis
Mimmonen kylläste sitten sopii tuollaisten 2K maalien alle?

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 11:37
Kirjoittaja tkk
Veli-Matti kirjoitti:Mutta tuo Tikkurilan Otex on muuten pirunmoinen pohjamaali valintasi on hyvä mutta miksi kalustemaalia?
Tikkurilallahan on siihen tarkoitukseen veneisiin tarkoitettu Erikois Alkydimaali jonka kestävyys, uv-kesto sekä liika hylkivyys hakkaa kaiken maailman "Marine-Pömppelit" mennen tullen.
Tuo Unica ulkokalustemaali on toiselta nimeltään erikoisalkydimaali, ja sitä Tikkurila suosittelee veneisiin, myös muovisiin. Pitäisi siis pysyä myös epoksin ja muiden mömmöjen päällä.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 11:55
Kirjoittaja tkk
Ehkä tätä kaikkein alimmaksi sinne, mihin ei tule epoksia?
Kuva
Näin Tikkurila sanoo tuosta Unicasta:

SOVELTUVUUS
Metalli- ja puukalusteiden maalaukseen sisällä ja ulkona. Soveltuu myös useille muovipinnoille, esim. lasikuitu- ja muoviveneisiin (ei upotusrasitukseen).

KÄYTTÖKOHTEET
Kalusteet, koneet, ajoneuvot, veneet, työkalut jne

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 11:59
Kirjoittaja Northling
Moro

Mulla on hiukan huono käsitys noista otex ja jehu pohjamaaleista.
Siihen päälle maalattu miranoli lähti jyrsittäessä reunoistaan irtoamaan kalvomaisesti.
Eli Miranoli ei tarttunut otexiin kunnolla.

2-k:n alle ei mitään öljyjä kannata laittaa.
Lahosuojaa (kunnon kuivumisaika) ja ensimmäinen kerros 2-k:ta reilusti ohennettuna ja hitaalla kovettajalla.

Kyllä alkydimaalin kestäminen epoksin päällä on vähän niin ja näin.
Laittaisin jotain 2-k epoksimaalia niin se ainakin pysyy.

Nortti

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 13:17
Kirjoittaja Veli-Matti
Ahaa, sama jaska eri paketissa ;-)

Kyllä Nortin pohja- ja/tai pintamaalauksessa on täytynyt olla jotakin häikkää varsinkin jos kyseessä on ollut Otex ja puupinta mitä on jyrsitty. Vanhalla Jehulla tuo voi olla mahdollista mutta purematta en siihenkään usko...

Kaveri tekee erilaisiin muoviveneisiin hemmetin komeita camomaalauksia joista varsinkin abs tahtoo olla ongelmallista maalattavaa tai maalaaminen on kyllä helppoa mutta maalin pysyvyys onkin sitten toinen juttu. Nykyään hän tekee kaikki camot Otex/Erikoisalkydi maalilla useiden "erikoismaalien" ja "ammattilaisvinkkien" kokeilujen jälkeen.
Tosin mikään ei ole pysyvää kun veneitä vedellään kivoissa ja rymyytellään jäissä mutta kumminkin em. yhdistelmä kuulemma pelittää parhaiten.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 14:30
Kirjoittaja JussiA
Tehdäänpäs kysyjän päätöstä vaikeammaksi eli väitellään asiasta lisää.
Kyllä täältä taas lähtee ääni Northlingin menetelmän suuntaan, 2k tavara öljyämättömälle vanerille. Venemaaleista löytyy hyviä ja kalliita, itse olen käyttänyt halvempaa ja toimivaa Teknoksen Inertaa pohjalle ja Teknoduria pintaan. Ne taitaa olla ammattilaisvalikoimassa mutta sopivan maalikaupan tiskiltä kysymällä löytyy.

Re: BILTEMAN venemaalit

Lähetetty: 23 Helmi 2011 16:02
Kirjoittaja Veli-Matti
Ei kannata väitellä pätkääkään mikä on paras maali sillä se sama litania löytyy haulla varmaan vähintäänkin viiteentoista kertaan eli jos kiinnostaa mikä on paras maali/lakka niin haulla se löytyy. Tosien ei aivan yksiselitteisesti...