vinkkejä meriläisen kunnostamiseen

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Petteri1987
Viestit: 4
Liittynyt: 17 Loka 2015 12:24

vinkkejä meriläisen kunnostamiseen

Viesti Kirjoittaja Petteri1987 » 17 Loka 2015 12:52

Moi, kaipaisin vinkkejä kuidutetun merilaisäsen maalipinnan kunnostamiseen, maalipinta on jostain kohti halkeillut ja olen ajattelut hioa lohkeilevan maalin pois kunnes maalipinta ei irtoa ja tasoittaa epoksilla. katot ovat paikkapaikkoin mädät.
vinnkejä kaipaisin millaisilla ja materiaaleilla kannataisi lähteä työstämään

Avatar
IlkkaL
Viestit: 275
Liittynyt: 27 Maalis 2007 16:20

Re: vinkkejä meriläisen kunnostamiseen

Viesti Kirjoittaja IlkkaL » 17 Loka 2015 14:17

Kuvat selvittäisivät paljon mistä on kyse.

Yleensä jos maalipinta on halkeillut, alla on myös lahoa, eikä pelkkä pinnan uusiminen auta. Sama työ vain seuraavana vuonna uudelleen.

Materiaaleista yleisesti paras olisi käyttää niitä mitä on käytetty veneessä ennenkin. Tuon kuvauksesi perusteella; kuidutettu vene jossa kannet / hyttirakenteet uusittavia, työ ei hyvin todennäköisesti koskaan maksa vaivaa vaikka itse tekisit, sinulta löytyisi verstaaksi sopivat tilat ja laskisit vain materiaalikulut. Mutta jos tuon tiedostaa, hyvä harrastushan tuo kunnostus on.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: vinkkejä meriläisen kunnostamiseen

Viesti Kirjoittaja Northling » 17 Loka 2015 15:04

Moro

Juu, puuveneen kunnostus on tosiaan aika laaja käsite, joten kerroppa pikkasen tarkemmin materiaaleista ja millasta lopputulosta ajattelet.
Kuvat tosiaa ovat hyvinkin havainnollisia!
Tossa Seeselin topikissa on pikkasen vinkkiä mitä kaikkea voi tulla eteen: http://puuvene.net/keskustelu/viewtopic.php?f=2&t=13912

Nortti
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

Vastaa Viestiin