Luononkäyrää puuta

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
apekkane
Viestit: 1
Liittynyt: 20 Kesä 2014 08:33

Luononkäyrää puuta

Viesti Kirjoittaja apekkane » 20 Kesä 2014 08:46

Terve, en ole veneharrastaja vaan metsänomistaja, mutta tuli mieleeni että puuveneen rakentajat saattaisivat
tarvita luonnonkäyrää puuta. Raivaan yhtä yhtä luontaisesti syntynyttä metsäkohdetta, ja siellä on sellaisia kuusiryppäitä joissa on keskellä poikkeuksellisen paljon luontaisesti kaarelle vääntyneitä runkoja. Yleensä nämä menee nurin saman tien ja polttoon, mutta tuli mieleeni eräs kaveri joka joskus esitteli jotain höyry taivustussysteemiään, jolla tekee rungon kaaripuut veneeseensä, ja kiroili että vaikeaa on.

Kaaret on siis erilaisia, tyypillisesti 1-2m jänneväliltään, paksuus about 7-15cm, puu on siis kuusta. En tiedä kelpaa kuusi lainkaan veneen rakennusmateriksi, mutta jos kelpaa niin johonkin pieneen puuveneeseen näistä olisi ehkä iloa.
Kaaria on 4-5 kpl vähintään,

Eli tällainen ajatus, pahoitteluni jos se on täysin typerä tai hyödytön.

Terv, Antti

Avatar
Qubik
Viestit: 1092
Liittynyt: 03 Huhti 2014 23:06
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Luononkäyrää puuta

Viesti Kirjoittaja Qubik » 21 Kesä 2014 10:59

Hieno, kun selliasista ilmoitettaan. Jos joutuu itse etsimään on paljon ohilaukauksia. Toivottavasti juhannushulinat ei puuvenemiehia hidastaa
Kuvia Avofiskarista löytää sieltä: https://photos.app.goo.gl/Df9nWE1daSTQo7xc9 Älä sit jaa eteenpäin ilman lupaa, eiks niin!

Vastaa Viestiin