Apujolla puupurjeveneeseen

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
hakalistop
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Marras 2013 17:08

Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja hakalistop » 02 Marras 2013 21:07

Haltuuni joutui sattumoisin pieni erä laadukasta venelautaa. Syntyi ajatus rakentaa pieni limisaumainen rantautumis/kalastelujolla keskikokoisen Scyllani ( n. 9-metrinen puupursi) oheen. Muodoltaan saisi olla suht pullakka, perälaudallinen kyllä.
Lieneekö kellään ehdotelmia mallista tai jopa piirustuksista?
Peki

Avatar
Oqu
Viestit: 226
Liittynyt: 16 Kesä 2010 22:15
Paikkakunta: Turkkune

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja Oqu » 02 Marras 2013 21:50

Soittele Eurajoen opiston puuvenepuolelle, siellä on tehty useita kauniita "scylla-jollia" ja piirustukset saa varmasti käyttöön.
Kaikki paitsi hyvä kyllästys on turhaa.

Avatar
Oqu
Viestit: 226
Liittynyt: 16 Kesä 2010 22:15
Paikkakunta: Turkkune

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja Oqu » 03 Marras 2013 08:08

Tuli vielä mieleen toinenkin malli, eli 2,4m ruuhijolla. Se on helppo ja nopea tehdä, kun ei tarvitse tarkasti sovittaa lautoja keulasteeviin..

P.s, kuvan pulikka on myös myytävänä.
Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia nähdäksesi tämän viestin liitetiedostoja.
Kaikki paitsi hyvä kyllästys on turhaa.

Northling
Viestit: 2767
Liittynyt: 23 Huhti 2003 11:16
Paikkakunta: Pori
Viesti:

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja Northling » 03 Marras 2013 11:26

Moro Hakalistop

Mikäs Scylla sulla on?
Oletko Scyllayhdistyksen jäsen?
Mistäpäin olet?

Mulla on Nallen tekemä limilautainen jolla.
Se olisi periaatteessa vaikka myynnissä tai saa siittä malliakin ottaa.
Se on aika pieni kun en halunnut kovin isoa. Kantaa lapsen ja miehen tai kaksi kevyempää aikuista 75+55kg.

Tietoa Scyllista:
https://www.facebook.com/Scyllapurjehtijat" onclick="window.open(this.href);return false;

Nortti

Suomen Scyllapurjehtijat ry Kommodori
PS. Yllä oleva teksti on minun näkemykseni asiasta, eikä välttämättä edusta yleistä näkemystä. Sinulla on oikeus olla eri mieltä. Pidätän oikeuden muuttaa käsitystäni. Scylla Ottiliana, https://www.youtube.com/ottilianasailing

hakalistop
Viestit: 2
Liittynyt: 02 Marras 2013 17:08

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja hakalistop » 03 Marras 2013 17:12

Kiitos Oqulle ja Nortille vastauksista!
Otan hyvistä vihjeistänne vaarin ja ryhdyn toimenpiteisiin ;-) Oiskohan mahdollista saada kuvia mainitsemistanne jollista? Haluaisin nimenomaan keulasteevillisen, sopii paremmin veneen kumppaniksi kuin ruuhityyppinen.
Miulla on Scylla no. 29 Pohjanakka ollut n. 7 v. Tehtiin kansi kokonaan uusiksi tämän vuoden aikana. Heloitus enää puuttuu.
Kuulun kyllä yhdistykseen.
Yst.
Pekka Hakalisto
Heinävesi

pellamo
Viestit: 755
Liittynyt: 14 Touko 2009 21:12
Paikkakunta: surkia merikaapunni Oulu

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja pellamo » 03 Marras 2013 19:40

Jos aiot myös käyttää sitä jollaa niin tee siitä mahdollisimman tasapohjainen.
Joku maks 3x120 jolla pyöreähköllä pohjalla on lähes kelvoton kapistus oikeessa käytössä.
Sellainen puolikas munankuori on vaan mittasuhdeluokassaan toimimaton.
Pystyt tekemään ulospäin tyylikkään limisaumakylkisen jollan helposti tasapohjaisena ja se on lähes ainoa mahdollisuus että se on pituuteensa nähden vakaa ja että sillä tekee oikeasti jotain muuta kuin pitää näytillä(tai myynnissä).
Pelkästään rantahietikolle saapuminen on muulla kuin tasapohjaisella jollalla vähintäänki mielenkiintoista.
Tarkka suunnittelu "tappaa" luovuuden ja haaskaa värkkäilyaikaa..

matti
Viestit: 2185
Liittynyt: 12 Maalis 2005 15:31

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja matti » 04 Marras 2013 19:40

Tuolla on pärjännyt vaikkei olekkaan ihan tasapohjainen 2,85x140cm. Keskellä pari ekaa lautaa menee jotakuinkin vaakatasossa.
Kovin kuorma on ollut 4 aikuista, itseni lisäksi isä+äiti+poika joista äiti sanoi, että noi kaksi painaa jo yhteensä 300kg, meistä lopuista n 140 kg, silloin oli jo varalaitaa melko vähän. :-)
http://www.freewebs.com/maryii/apps/pho ... d=26582423" onclick="window.open(this.href);return false;

Avatar
Donna 28
Viestit: 2729
Liittynyt: 08 Tammi 2008 20:10

Re: Apujolla puupurjeveneeseen

Viesti Kirjoittaja Donna 28 » 04 Marras 2013 22:14

Minullakin on pieni jolla mänty/irokoa. Lähinnä peräpeili ja muutamat muut yksityiskohdat irokoa. Se kantaa kaksi noin satakiloista, mutta niin kuin Matillakin, varalaitaa jää juuri silmin nähtävän verran 8-| . Todellisuudessa se kantaa miehen ja lapsen painon. Yksin sillä on kuitenkin kiva soudella, soutuominaisuudet ovat hyvät kelissä kuin kelissä. Jolla on pystykeulainen. Tehtiin kaverin kanssa jostain kanadalaisista piirustuksista kaksi jollaa, kaveri teki itselleen pitkän loivakeulaisen meriläismallisen keulan ja minä pöljä lyhensin keulan kaarevuuden pois pystykeulaiseksi ja siinä meni kantavuuttakin yhden miehen verran. Siitä keulasta oli muutakin harmia, kaari taipui siihen pasutuksen jälkeen hyvin, mutta kiinni laitettuna jäähtyneenä se aina halkesi. En nyt muista kuinka mones yritys tuotti oikean lopputuloksen, mutta ainakin toistakymmentä halkesi.
Tosin, se on nyt ollut hallissani jo muutaman vuoden perästä tuettuna pystyssä.
Jos en saa laituripaikkaa keskiseltä Etelä-Saimaalta, niin poijupaikkaan sillä on varmasti mukavaa soudella tai köysiä tuoda rantaan, jos ei muuten sinne pääse kuivin jaloin.
Donna 28 :)
Varsinaisen veneen nimi on D. Into. Rojektivene on vielä nimetön - sillä on kyllä nimi, mutta se ei tyydytä minua

Vastaa Viestiin