Vaaleanpunainen primer?

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
sakari
Viestit: 50
Liittynyt: 22 Tammi 2004 08:39

Vaaleanpunainen primer?

Viesti Kirjoittaja sakari » 20 Elo 2010 10:58

Rupesin ihmettelemään vuonna 2002 rakennetun pienen vaneriveneen yllättävän hyvää kuntoa. Yksi selitys voisi olla käyttämäni pohjustusmaali (primer). Mutta en millään muista, mitä primeriä tuli käytetyksi. Olikohan se Blakes-merkkinen? Mutta onko koko Blakesia enää olemassakaan? Googlaamalla löytyy yhdistelmä "Blakes Hempel", mutta ne primerit näyttävät olevan harmaita. (Vaaleanpunainen väri näkyy puheena olevan veneen pienistä kolhuista.)

Avatar
laitinenp
Viestit: 384
Liittynyt: 10 Tammi 2004 23:58
Paikkakunta: Joensuu

Re: Vaaleanpunainen primer?

Viesti Kirjoittaja laitinenp » 20 Elo 2010 12:08

Vaaleanpunainen primer?
Voisiko se olla lyijymaalia, nk lyijymönjää?

Kuva
- Petri

Avatar
jor
Viestit: 500
Liittynyt: 25 Loka 2007 14:42
Paikkakunta: Oulu

Re: Vaaleanpunainen primer?

Viesti Kirjoittaja jor » 21 Elo 2010 10:50

Kyllä Blakes kai edelleen löytyy. Mulla on Aleksin pohja myrkytetty Blakesin sinisellä, josta
ei ole muuta pahaa sanottavaa kuin että haalistuu auringossa aika vaaleaksi.

Lyijymönjä on enemmän oranssia kuin vaaleanpunaista... semmosta luotsikutterin
väristä melko tarkkaan tuoreena.

Hallissa on yks mahonkivanerivene, jossa on pohja kans komian pinkki... ihmettelin
että on siinä kans raksuttanut mutta omista onkin joku rokkarin näköinen hevimies ;-)
jukka

sakari
Viestit: 50
Liittynyt: 22 Tammi 2004 08:39

Re: Vaaleanpunainen primer?

Viesti Kirjoittaja sakari » 23 Elo 2010 11:19

Kaivoin hyllyjä, ja löytyihän sieltä paperi "Blakes EPU", jossa EPU tarkoittaa Epoxy Primer Undercoatia. Väreiksi ilmoitetaan harmaa, valkoinen, sininen ja punainen, joista minulle on aikoinaan ilmeisesti osunut tuo punainen. Tämä ei siis ole myrkkymaali, vaan pohjustus-sellainen (primer).

Blakes-Hempel-kytkentä näyttää olevan se, että Hempel on omistanut Blakesin jo 1980-luvulta lähtien. Sittemmin on Blakes-tuotemerkki lopetettu, mutta kaikkien Blakes-tuotteiden pitäisi edelleen löytyä, nyt vain Hempel-merkkisinä:
http://www.hempel.com/Internet/ineukc.n ... Document&1" onclick="window.open(this.href);return false;

Kaipa siis nykyinen Hempelin Epoxy Primer Undercoat on sitä entistä Blakes EPUa.

Vastaa Viestiin