Törmäyslistan tummentumien poisto

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
aspkar
Viestit: 6
Liittynyt: 15 Touko 2010 16:42

Törmäyslistan tummentumien poisto

Viesti Kirjoittaja aspkar » 18 Touko 2010 13:50

Terve!

Sellaista, että veneeni törmäyslista/kannen ulkoreuna, joka on ilmeisesti mäntyä, on päässyt tummumaan kohdista, joista lakka on kulunut rikki. Rapsuttelin löysät lakat skrapalla pois ja samalla koitin poistaa tummentumia hiomalla. Ennen uutta lakkausta, ajattelin varmistua, että kuinka paljon tummentumia pitäisi yrittää hioa pois.

Sain puun melko helposti niin puhtaaksi, että ainoastaan syyt olivat tummanharmaita tai mustaankin vivahtavia, mutta ainakin valtaosa "yhtenäisestä" tummasta alueesta tuli puhtaaksi.

Pitäisikö puuta käsitellä vielä jollakin homeenpoistoaineella/kyllästysaineella tms. ennen uuden lakan levittämistä? Jos pitäisi, niin mitä ainetta suosittelisitte? Entä minkälainen lakka mahtaisi olla optimaalisinta?

Kyseessä siis tämä vene: http://www.nettivene.com/moottorivene/puuvene/365163" onclick="window.open(this.href);return false;
(tummentuneita kohtia näkyy heti esim. oikeanpuoleisimman pukin yläpuolella ja suoraan potkurin yläpuolella)

Jommi
Viestit: 245
Liittynyt: 15 Huhti 2003 00:10
Paikkakunta: Helsinki

Re: Törmäyslistan tummentumien poisto

Viesti Kirjoittaja Jommi » 21 Touko 2010 00:37

Tulin ajatelleeksi, että kun vene on alunperin tehty työveneeksi, ja kun törmäyslistojen tehtävänä on nimensä mukaisesti ottaa vastaan törmäyksiä, tai vähintäänkin hankausta, niin miksi ne listat ovat ylipäänsä lakatut? Nehän olisivat harmaantuneina aivan asiallisen näköisiä. Tietenkin, jos ne olisivat tammea, niin ne kestäisivät käsittelemättöminä paremmin.

Joskus tuntuu siltä, kuin puuveneiden lakkaaminen olisi jonkinlainen pakkomielle. Lakkahan nyt on kuitenkin puun pintakäsittelyaineena sieltä huonommasta päästä.

Eikö niitä törmäyslistoja voisi maalata? Esimerkiksi harmaalla öljymaalilla. Ei tarvitsisi edes joka vuosi kajota niihin. 8]
"Alkoholin jälkeen eniten väärinkäytetty aine veneissä on polyuretaanimassa."

Avatar
Veli-Matti
Viestit: 7971
Liittynyt: 08 Loka 2003 21:59
Paikkakunta: Varjakka

Re: Törmäyslistan tummentumien poisto

Viesti Kirjoittaja Veli-Matti » 21 Touko 2010 01:20

Tummentumien poistoa kannattaa yrittää oksaalihapolla tai vetyperoksidilla.
Tai no kannattaa ja kannattaa silllä olen pitkälle samoilla linjoilla kuin Jommikin - törmäyslista on törmäyslista ja koristelista on koristelista eli toisella nojaillaan laitureihin yms ja toista käytetään koristeena.

Mutta kyllä törmäyslistakin kannattaa suojata mitäpä sitä ihan ehdoin tahdoin särkemään.
Ostin Etralta Dejah Thoriksen alempiin törmäyslistoihin 25mm kölimuovia ja se on ihan ok, liukasta ja kestävää kunhan on hyvin kiinni. Hinta vain yllätti ja mikä harvinaista positiivisesti sillä sen hinta oli tippunut reiluun puoleen parin vuoden takaisesta eli nyt n. 12€/m salko.
Veli-Matti

http://www.varjaagi.fi" onclick="window.open(this.href);return false;

http://kuvablogi.com/nayta/1972556/" onclick="window.open(this.href);return false;


"Aina löytyy eskimoita, jotka osaavat neuvoa kongolaiselle miten selvitä parhaiten helteessä..."

aspkar
Viestit: 6
Liittynyt: 15 Touko 2010 16:42

Re: Törmäyslistan tummentumien poisto

Viesti Kirjoittaja aspkar » 26 Touko 2010 17:47

Puuh, sain lakat skrapattua ja pinnat hiottua. Kaikki tumma ei kyllä lähtenyt pois, mutta paremmalta tuo nyt ainakin näyttää. Sain uitettua suunnilleen puoli purkkia (pientä) impreg 1:tä sisään tuohon listaan, niin eiköhän sekin hillitse uuden homeen tms. kasvua :).

Vastaa Viestiin