Veneen tunnistukseen apuja.

Yleistä keskustelua puuveneisiin liittyvistä asioista.
Vastaa Viestiin
merimakkara
Viestit: 162
Liittynyt: 22 Kesä 2005 16:45
Paikkakunta: Lempäälä

Veneen tunnistukseen apuja.

Viesti Kirjoittaja merimakkara » 26 Huhti 2009 19:15

Tuo minun veneen pelastusprojekti (harjoitusvene) on nyt siinä vaiheessa, että köli ja alin lautapari on vaihdettu kokonaan. Kyljet on hiottu puulle ja kyllästys pitäisi aloittaa. Ylimmät laudat menee todennäköisesti vaihtoon ja koko kansi sekä hytti.

Myyjä väitti kun ostin veneen, että se olisi ollut viimeksi Helsingissä käytössä ja olisi pellinkiläinen -50 luvulta (väitti samalla myös pirtuveneeksi, heh aika ja veneen ikä, sekä muodot eivät kyllä tähän täsmää). Myyjä ei ollut veneiden asiantuntija vaan täysin maalikko. Lähes tuhoon tuomittu vene ja tietysti menin ja tykästyin tuohon rungon muotoon. Nyt olisi tuon veneen rekisteröinin aika ja haluaisin tietoihin mahdollisimman alkuperäiset tiedot.
Tunnistaako joku veneen veistäjän? Vene on tasasaumainen mäntyvene. Pituus 7,5 m, leveys 2,3 m, syväys 0,5 m, Paino n.1500 kg. Vene on kokonaan kasattu nauloilla ja lautojen paksuus on 18 mm. Sisällä kaaret on niin että joka toinen on veistokaari ja joka toinen painokaari.

Mielestäni on uppoumarunkoinen, mutta myyjän mukaan puoliliukuva. Tuo takahytti on sen verran kulmikas, että en usko sen olevan alkuperäinen.
Kaikki tieto otetaan kiitollisuudella vastaan.

http://picasaweb.google.com/Superdexta/ ... 1949220978

Avatar
Ilje
Viestit: 36
Liittynyt: 12 Syys 2008 10:10
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Ilje » 26 Huhti 2009 19:44

En ole asiantuntija, joitain samanlaisia muotoja tuossa on kuin meidän Summalaisessa, Timperin veljesten veistämässä. Mutta voin siis olla täysin väärässä. Ei siis millään asiantuntemuksella sanottu mutta voi vertailla
http://www.flickr.com/photos/25182722@N ... 2639303698

Tuo etuhytistä otettu kuva muistuttaa myös meidän veneen rakennetta, joitain eroja mutta paljon samaakin.
Viimeksi muokannut Ilje, 26 Huhti 2009 20:08. Yhteensä muokattu 1 kertaa.

Avatar
Jape
Viestit: 1628
Liittynyt: 02 Heinä 2003 08:56
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jape » 26 Huhti 2009 19:44

Rungon ja etuhytin muoto on kyllä ihan kuin pellinkiläisessä, mutta kaikissa pellinkiläisissä joita oon nähnyt on veistokaarien välissä kaksi painokaarta. Ja lautojen paksuus viittaisi enempi summalaiseen kun pellinkiläiseen.

Elwood
Viestit: 246
Liittynyt: 23 Huhti 2007 11:58

Viesti Kirjoittaja Elwood » 26 Huhti 2009 20:46

Voihan tuo olla pellingissä tehty, mutta noiden kuvien perusteella väittäisin ettei ole sitä mitä yleensä pellinkiläiseksi mielletään. Veikkaisin että tekopaikka on enneminkin länteen päin pelligistä kuin itään..

Kun taas tuosta Nikolain kuvasta näkee aivan selvästi mistä se on kotoisin..

Avatar
Jape
Viestit: 1628
Liittynyt: 02 Heinä 2003 08:56
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jape » 26 Huhti 2009 20:51

tevisu kirjoitti:Eikös Nikolaissa ole kolme painokaarta veistokaarien välissä...? Vai muistanko väärin?
Niimpäs muuten onkin. Keulassa ja perässä on vain pari väliä kahella painokaarella.

merimakkara
Viestit: 162
Liittynyt: 22 Kesä 2005 16:45
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja merimakkara » 26 Huhti 2009 23:31

Laitoin Marsundille viestiä, katsotaan mitä vastaavat....jos tuo ei ole pellingissä tehty, niin olisiko tuo sitten tosiaan tuo summalainen, vai joku tuntemattomampi on tehnyt jonkun sekoituksen, heh..

Avatar
Jarmo Niinimäki
Viestit: 701
Liittynyt: 28 Syys 2005 12:55
Paikkakunta: Vantaa
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jarmo Niinimäki » 27 Huhti 2009 08:23

Jape kirjoitti:Ja lautojen paksuus viittaisi enempi summalaiseen kun pellinkiläiseen.
Ihan vain uteliaisuuttani kysyn, mikä olisi tyypillinen laudanpaksuus pellinkiläiselle, jos tuo 18 mm viittaa summalaiseen?
Jarmo Niinimäki
m/s Summanmutikka

Avatar
Jape
Viestit: 1628
Liittynyt: 02 Heinä 2003 08:56
Paikkakunta: Joensuu
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Jape » 27 Huhti 2009 14:27

Nikolaissa laudoitus on 12 millistä. Uutena ollut ehkä 14 milliä. Summalaisissa taitaa olla uutena vähintään 20 milliä.

Kattokaaret on myös 12 milliä ja kattorimat 7. Sillä on varmaan haettu just sitä keveyttä ja nopeakulkuisuutta.

merimakkara
Viestit: 162
Liittynyt: 22 Kesä 2005 16:45
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja merimakkara » 29 Huhti 2009 17:39

Tuolta Marsund-veneiltä ei ole vastattu. Laitoin kyselyä tänään tuonne Freja-marineen. Mitenkähän tässä asiassa nyt etenisi, jos eivät kumpikaan vastaa? Onko tuo vene sitten vain arvottava pellinkiläisen ja summalaisen väliltä ja heitettävä tikkaa vuosimallista? Onko noissa ollut aikanaan mitään sellaista paikkaa, johon tekijä laittaisi puumerkkinsä?

Avatar
terhohalme
Viestit: 212
Liittynyt: 15 Huhti 2003 20:59
Paikkakunta: Kotka

Viesti Kirjoittaja terhohalme » 29 Huhti 2009 17:49

Näyttää summalaiselta tai ainakin kymäläiseltä. Melkein veikkaisin, ettei hytti ole alkuperäinen; ikkunat ovat aivan liian isot, mikäli vene on 50-luvun puolelta. Oikean pellinkiläisen vedenalaiset linjat ovat paljon suoremmat ja vesilinja kapeampi.
Vain jaettu tieto voi lisääntyä.

merimakkara
Viestit: 162
Liittynyt: 22 Kesä 2005 16:45
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja merimakkara » 03 Touko 2009 18:26

Tuossa kyllästäessä venettä huomasin tuulilasin alareunassa keltaisen pienen tarran. Siinä on vuosiluku 1996 ja sen alla lukee: vene - båt ja sitten on viisinumeroinen rekisteritunnus.

Onko noita vanhoja rekisteritietoja jossain, tietääkö kukaan mistä voisi kysellä? Ilmeisesti auttaisi veneen tekijän hakemisessa.

merimakkara
Viestit: 162
Liittynyt: 22 Kesä 2005 16:45
Paikkakunta: Lempäälä

Viesti Kirjoittaja merimakkara » 04 Touko 2009 22:00

Nyt tuli vastaus että ei ole ainakaan Holmbergin rakentama pellinkiläinen. Summalainen ja kymäläinen jää sii jäljelle, tai sitten joku tuntemattomampi.

Vastaa Viestiin