Sivu 1/1
Kahden akun lataus
Lähetetty: 23 Elo 2010 10:55
Kirjoittaja mark
Löysin jostain laatikostani aikoinani hankkimani kahden akun lataukseen tarkoitetun releyksikön. Mutta tuli vastaan pieni ongelma, en löydä mistään tähän kytkentäkuvaa. Tämän yksikön kyljessä on pieni osa kytkentäkuvaa, loput ovat valetun kuoren alla, tosi kätevää:) Eli murikassa on kaksi paria isoja abigoliittimiä ja yksi pari pienempää liitintä, joista toisesta menee johto yhteen isompaan. Osasta kytkentäkuvaa näkyy, että pienemmät nastat ovat releen käämin nastoja, jos nyt oikein tämän ymmärrän.
Jos jollain on tästä parempaa tietoa minulle jakaa, niin olen kovasti kiitollinen. Tällä yksiköllä ei ole mitään tyyppikilpeä, eikä muutakaan koodia, jolla voisi netistä siitä tietoa hakea.
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 23 Elo 2010 14:06
Kirjoittaja Ana
Asensimme juuri omaan veneeseeni releen ja Asennus meni itselläni ainakin näin Rele akkujen väliin ja lisäksi sulake. Releestä tuleva pienempi johto primääriakun negtiiviseen napaan. Voisiko olla vastaavanlainen kytkentä. penempi johto mittaa starttiakun jännitettä.
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 23 Elo 2010 20:54
Kirjoittaja raimå
Vaikea on sanoa mutta epäilenpä että rele mittailisi jännitteitä ja ohjaisi sen mukaan latausta jommalle kummalle akulle.
Asensin keväällä Blue Sean releen ja sen asennuskaavio on käytännössä niin että se laitetaan vähintään 35neliöisellä kaapelilla molempien (startti ja käyttö) akkujen väliin. Sitten maapiuha maihin (jommankumman akun miinukseen tai koneen runkoon). Ainoa mitä rele mittaa on jännite. Kun starttiakulle on tullut yhtäjaksoisesti 30 sekunttia (?) vähintään 13,8V jännite latausreleeltä/laturilta, avaa rele "portin" ja lataus tulee näin myös käyttöakulle. Heti kun latausjännitettä ei ole, erottaa rele akut toisistaan ja et voi koskaan käyttää starttiakkua tyhjiin. Simple as hell:)
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 08:59
Kirjoittaja mark
Kiitos vastauksista. Ostin muistaakseni relehässäkän Adita Oy:stä ja sieltä ystävällinen henkilö lupasi apua pulmaan, jos toimitan yksiköstä kuvia hänelle, eli asia alkaa olla hoidossa:)
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 10:34
Kirjoittaja stresspill
Oisko kyseessä tommonen? Itelläni on vastaava viritys.

Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 11:24
Kirjoittaja mark
Hienoa, oikein kuvan kera! Yksi kuvahan kertoo jo paljon ja tuollaista kytkentäkuvaahan minä juuri haenkin. Tosin minun releessäni on kuusi liitintä, kaksi isoa lisää tuon esittämäsi lisäksi ja nehän tässä askarruittaa. Rele on vielä mökillä, mutta pitää ottaa se tosissaan tutkimuksen alaiseksi, voihan sitä yrittää mittaillakin, jos muuten ei asia selviä. Mutta suurkiitos kuvasta

Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 12:29
Kirjoittaja CC
Ilman vehkeen tyyppi/merkkitietoa tai omaa kytkentäkuvaa kaikki ovat ihan yhtä hyviä arvauksia. Mutta vain arvauksia.
Kannattaisi ehkä miettiä, onko kaveripiirissä joku ammattilainen, joka selvittäisi vähän niitä johdotuksia. Akkujen kanssa
jännitteet kyllä pysyvät turvallisina, mutta väärässä kytkennässä virrat kasvaa vaarallisen suuriksi. Ja jos johdot kestää, niin
akku saattaa tulla silmille.
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 13:58
Kirjoittaja mark
Niinhän se on, kun on kädessä pelkkä musta laatikko, ilman mitään tyyppimerkintää. Mutta myyjäliike varmaan sen vastauksen tähän arvoitukseen antaa, kunhan järjestän sinne siitä kuvan tai vien sen itse sinne nähtäväksi. Hieman ihmetyttää, kun tuollaisen laitteen mukana ei ole mitään tyyppimerkintää, ei edes merkkiä näkyvissä. Muistelen, kun sen aikoinani ostin, niin sain siihen kytkentäohjeet, mutta nuo ohjeet juuri ovat kadoksissa ja siinähän se pulma juuri on.
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 25 Elo 2010 21:40
Kirjoittaja raimå
Kerroinpa nyt vain kuinka simppeli systeemi tuo Blue Sean rele on. Ei tarttee arvailla:)
Re: Kahden akun lataus
Lähetetty: 13 Syys 2010 12:13
Kirjoittaja mark
Tuossa kuva laitteesta. Kohava osa on rele, mutta nuo kaksi numerotonta liitintä tässä kiinnostaa.