Päävalikko

Puuvene-lehtiTilaa Puuvene-lehti!

Veneet

Veneiden huolto ja rakennusVeneiden huolto ja rakennus

Veneveistäjät

Yhdistykset

PuuvenelinkitAnna palautetta


SeuraavaEdellinenPuuvene-lehti 2/1999:


Saaristolaisvene valmistuu

Hannu Peltosen rakenteilla oleva allmoge-vene otettiin veistäjän vajasta ulos 15.4., jolloin se näki ensimmäisen kerran päivänvalon. Veneen syntyä on seurattu aikaisemmissa Puuvene-lehden numeroissa.


Vene ensi kertaa ulkona


Ulkona sai ensi kerran mielikuvan veneen todellisesta koosta ja muodoista. Olin erittäin tyytyväinen. Rakenne ja veneen muoto sen kaikkine yksityiskohtineen oli juuri sellainen, kuin olin jo vuosia sitten ajatellut unelmaveneeni olevan. Tuntui uskomattomalta nähdä se nyt pihalla lähes valmiina.

Hauskan yksityiskohdan tämän veneen suunnitteluun toi se, että vaimoni löysi kotoamme vuonna 1992 tekemäni piirustuksen talonpoikaisveneestä. Piirustus oli siis tehty useita vuosia ennen kuin tätä venettä oltiin tilaamassa. Piirtämässäni veneessä oli kahvelitakila, se oli tasan kuusi metriä pitkä ja 2,20 - 2,40 metriä leveä. Se oli siis jokseenkin tarkkaan juuri sellainen vene mitä nyt olimme teettämässä. Tämä on varmaan ollut syynä siihen, miksi jokainen yksityiskohta veneessä on löytänyt mielessäni paikan helposti. Olinhan siis miettinyt tätä venettä jo lähes vuosikymmenen ennen kuin tilasimme sen.

Keulapuomista irrotettava

Enää puuttui vain rikin pystytys, koska masto ja muutkin rikin osat olivat jo valmiina. Veneessä on keulapuomilla varustettu kahveliriki. Keulapuomi on nyt pitkän pohdinnan jälkeen irtonainen. Aluksi olin aikeissa tehdä kiinteän keulapuomin, jonka päällä olisi voinut vaikka kävellä. Tämä olisi ollut kuitenkin hankala laitureissa ja ehkä raskaanlainen tässä veneessä.

Seuraavaksi suunnittelin veistäjän kanssa jonkinlaista saranointia kanteen, jotta puomin olisi saanut ylös rantauduttaessa. Suunnitelma kuitenkin hylättiin, sillä arvelimme, ettei pystyssä sojottava keulapuomi ole kovin kaunis veneen ollessa laiturissa. Keulapurje ei tule olemaan kovin iso joten irtonainenkin puomi kestää kyllä mainiosti. Perinteinen keulapuomiratkaisu olisi kaiketi ollut jostain steevin vierestä työnnettävä puomi, mutta veneen koko ei antanut myöden tällaiselle ratkaisulle.

Vasta viimehetkillä olemme sopineet että purjeet tehdään punaisiksi perinteisin menetelmin. Pellavapurjeet kyllästetään tervan, pellavaöljyn ja punamullan sekoituksella. Tämä sekoitus tuo kauniin värin lisäksi toivoakseni hieman kosteuden kestoa purjeille. Yksi tuntemani veneenomistaja on pitänyt tällä tavalla käsiteltyjä purjeita lähes koko kesän puomilla ,eikä hänellä ole ollut oleellisia homeongelmia. Valkoisissa purjeissahan ne näkyisivät ikävinä tummina pilkkuina.


Steevit sahattiin suoraan juurakoista

 

 


Peter Linqvist tekee veneen laudoituksen silmämäärällä, vapaasti taivuttaen. Koko veneen laudoitus taivutetaan kerralla, muodon määrää vain veistäjän intuitio

 

Sivun alkuun

SeuraavaEdellinenPuuvene-lehti 2/1999:
Sisällysluettelo

Päävalikko

Puuvene-lehtiTilaa Puuvene-lehti!

Veneet

Veneiden huolto ja rakennusVeneiden huolto ja rakennus

Veneveistäjät

Yhdistykset

PuuvenelinkitAnna palautetta


16.01.2001